Chemia budowlana

Czym można malować płytki gdy jest konieczność docinania?
Sprawdzonym i dobrym pomysłem jest wybranie się z dociętą płytką w kolorze najbardziej reprezentacyjnym ze wszystkich zakupionych płytek do sklepu posiadającego mieszalnik farb. Wybrać z palety kolorów farbę, która najbardziej będzie przypominać kolor płytki i zakupić nieco ciemniejszą farbę. Malowanie wykonać za pomocą gąbki, wtedy efekt jest najlepszy. Jeżeli płytka ma przebarwienia, to można dokupić również farbę ciemną. Należy pamiętać, że wewnątrz pomieszczeń każda dobra farba się nadaje i wtedy można kupić tzw. sampler tj. farbę o pojemności 0,25 litra. Na zewnątrz farba musi być dostosowana do ścian zewnętrznych i z przeznaczeniem na tynki betonowe. Po przygotowaniu płaskorzeźby na stojaku (konserwację wykonać przed przyklejeniem), nakładanie wykonuje się jedynie raz, jednym, zdecydowanym pociągnięciem strumienia spryskiwacza z butelki. Nie wolno „wracać” strumieniem w miejsce już pomalowane. Powstanie zaciek, nie do usunięcia. Środek ten na tyle szybko wiąże, że druga warstwa położona nawet po 30 sek. nie będzie wchłonięta. Pozostanie na powierzchni i stworzy szklistą, świecącą warstwę. Po użyciu żywicy powierzchnia jest twardsza i odporniejsza na uderzenia, kolor płaskorzeźby ciemniejszy, ale jednolity i matowy (łatwiej się wchłania i dłużej wiąże). Tak przygotowaną powierzchnię można przecierać wilgotną szmatką.
Do jakich temperatur jest przystosowany Elastik?
Zakres wytrzymałości kleju (przy dodaniu zalecanej ilości cementu) to od. -25ºC do +85ºC.
Czy jest możliwość rozrabiania Żywego Koloru wodą bądź innym środkiem?
Żywy kolor jest wodo rozpuszczalnym środkiem, lecz samo rozcieńczanie dla oszczędności nie jest wskazane. Dodanie 1:1 wody osłabia działanie środka kilkukrotnie i jego stosowanie mija się z celem. Wodorozcieńczalność pomaga natomiast w utrzymaniu czystości innych elementów, które przez przypadek zostaną pochlapane podczas konserwacji elewacji, ale trzeba tego typu zabrudzenia eliminować do minimum. Klej Multielastik jest półelastyczną zaprawą cementową. Przygotowuje się ją poprzez dodanie odpowiedniej ilości wody. Czas życia to 20-30 minut. Można ją stosować wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń tylko do mocowania płytek betonowych i z kamienia naturalnego. Jest mniej odporna na warunki w początkowej fazie klejenia (do 5 dni), nie jest tak „czepliwa” podłoża jak Elastik, należy nakładać nieco grubszą warstwę (opłacalne przy ścianach nierównych), jest mniej elastyczna i trzeba zawsze wyrobić taka ilość jaką się przygotuje – jego plus - jest tańsza w ogólnym rozrachunku.
Co zrobić, gdy klej za szybko wiąże (po ok. 15 minutach w temp. 23°C)?
Dodać trochę więcej wody, niż jest zalecane na etykiecie opakowania.
Kiedy zetrzeć klej z powierzchni płytki?
Najlepiej dopiero wtedy, gdy klej całkowicie przeschnie - delikatnie pościnać go nożykiem.
W jaki sposób impregnować płytki – metodą natryskową czy pędzlem?
Metodą natryskowa impregnuje się płytki o dużym współczynniku wchłaniania wilgoci t.j. płytki gipsowe, NF, DF, Rustik,. Wtedy możemy dotrzeć równomiernie do każdej powierzchni płytki, ponieważ pędzel za szybko straci konserwant i nie pokryje równomiernie powierzchni. Wydajność wtedy jest większa spryskiwaczem. W przypadku płytek o niskim współczynniku wchłaniania wilgoci konserwację należy wykonać pędzlem t.j płytki betonowe nie wymienione wcześniej. Jeżeli są to powierzchnie porowate, to konserwacje wykonać dwukrotnie. W innym przypadku Country, Calabria, Toscana wystarczy jeden raz. Można również w przypadku płytek betonowych wspomagać obie metody na raz. Rozpylamy środek na niewielkiej powierzchni spryskiwaczem i rozprowadzamy pędzlem nadmiar, aby nie powstawały zacieki.
Czym różni się klej Multielastik od Elastik ?
Klej Elastik jest gotową, białą masą dyspersyjną, produkowaną na bazie akrylu do wnętrz i na zewnątrz (po dodaniu cementu). Na Elastik można kleić praktycznie „wszystko do wszystkiego” (płytki gipsowe, betonowe i naturalne) z zachowaniem grubości spoiny. Szybko schnie i wiąże, jest półelastyczna (nigdy nie twardnieje), wydajna (cienkowarstwowa) i nie obciąża znacznie elewacji. Po otwarciu pudełka zużywa się ile trzeba, a wiaderko się zamyka. Klej Multielastik jest półelastyczną zaprawą cementową. Przygotowuje się ją poprzez dodanie odpowiedniej ilości wody. Czas życia to 20-30 minut. Można ją stosować wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń tylko do mocowania płytek betonowych i z kamienia naturalnego. Jest mniej odporna na warunki w początkowej fazie klejenia (do 5 dni), nie jest tak „czepliwa” podłoża jak Elastik, należy nakładać nieco grubszą warstwę (opłacalne przy ścianach nierównych), jest mniej elastyczna i trzeba zawsze wyrobić taka ilość jaką się przygotuje – jego plus - jest tańsza w ogólnym rozrachunku.

Montaż

Jaką techniką docinać płytkę Colorado, by powstał narożnik wewnętrzny?
Wybrać płytkę, która ma kamienie w jednej płaszczyźnie, nie wystające, ani nie schowane za bardzo. Przeciąć w połowie. Za pomocą noża lub dłutka wyprofilować, aby się stykały. Płytki mogą łączyć się pod kątem 45 st., „na zakładkę”, lub wycinać kamienie i dopasować „w ząb”. Każdy sposób jest dobry w zależności, jaki efekt chcemy uzyskać.
Jak i czym najlepiej fugować płytki Jura/ Rodos?
Do przygotowywania fugi należy mieć czyste wiadro, wiertarkę wysokoobrotową i mieszadło o ułożeniu łopatek podnoszących do góry zaprawę, a nie ubijające (można ewentualnie zmienić obroty w wiertarce). Najważniejszym elementem jest spoinówka (fugownica) krótka. Szerokość optymalna to 10 mm (12 mm). Można kupić również długą i dociąć. Wersją alternatywną dla małych, fugowanych powierzchni jest rączka od łyżeczki lub widelca, bez żłobień i ornamentów. Jest to nierdzewny, gładki materiał który doskonale może zastąpić spoinówkę. Jednak na tyle miękki, że trudniej się pracuje. Potrzebna jest również blaszana, prostokątna paca do nakładania fugi. Można kupić gotową z blachy ok. 25 x 15 cm jako paca do spoinowania klinkieru (na sucho). Alternatywą jest butelka plastikowa (1,5 l), przecięta wzdłuż na pół, ale z całą szyjką w kształcie korytka tak, aby nałożona fuga nie spadała. Najważniejsze jest, aby materiał, z którego wykonana jest paca nie chłonął wody. Fuguje się zwykle od dołu do góry. Jest po prostu najwygodniej.
Czy płytki COUNTRY nadają się do zastosowania w pomieszczeniach typu kuchnia, gdzie mogą występować opary oraz możliwość zabrudzenia płytek? Co z ewentualnym utrzymaniem czystości?
Wszystkie płytki betonowe, o zewnętrznym zastosowaniu, z powodzeniem można stosować w kuchni i łazience po dokładnym zaimpregnowaniu środkiem Żywy Kolor do Kamienia, lecz nie w bezpośrednim kontakcie z wodą. Tak przygotowaną powierzchnię można czyścić wilgotną szmatką z mydłem. W przypadku kuchni, a szczególnie powierzchni między szafkami a blatem, można zasłonić ją dodatkowo przeźroczystą pleksą np. na dystansach. Daje to doskonały efekt wizualny, a tym samym stanowi skuteczną ochronę.
Jakiego kleju użyć i w jakiej ilości do klejenia płaskorzeźb Lion i Griffin marki Character?
Polecamy klej Elastik w 7 kg opakowaniu. 1 opakowanie wystarcza do 4 m² wyklejanej powierzchni.
Wyklejono całą ścianę płytkami Parma, lecz 4 szt. trzymają się tylko na fugach. Czy płytki odpadną?
Są 2 opcje naprawy: 1. Wyciągnąć płytki, podpiłować fugę i dokleić na nowo. Druga - kupno białego kleju i podklejenie tylko w miejscu łączenia się fug, co usztywni płytki w bezpieczny dla użytkowania sposób.

Zastosowanie