Klejenie, fugowanie, impregnacja

Po ilu dniach od położenia płytek i ich zafugowaniu można pokryć je impregnatem?
Do impregnacji powierzchni ścian przystępujemy po całkowitym wyschnięciu kleju i fugi (jeżeli ta występuje), zwykle nie krócej niż 14 dni po zakończeniu montażu. Okres ten może być zmienny i zależy od temperatury, wilgotności powietrza, ekspozycji na zewnętrzne warunki atmosferyczne itp. Wykonanie impregnacji przez odparowaniem wody z kleju i zaprawy może skutkować powstaniem wykwitów i zmatowieniem okładziny. Zalecamy dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu na opakowaniu naszych produktów, jak i zaleceniami producenta stosowanych środków chemii budowlanej.
Czym można malować płytki, gdy jest konieczność docinania?
Miejsca cięcia oraz ewentualne uszkodzenia czy odpryski można zamaskować dwojako. Pierwsza metoda zakłada użycie przygotowanej we własnym zakresie zaprawki na bazie wody i płynnych barwników, powszechnie dostępnych w marketach budowlanych. Drugie rozwiązanie to zastosowanie tzw. angob - gotowych barwników wykorzystywanych przy barwieniu wyrobów w zakładach produkcyjnych.
Jak i czym najlepiej fugować płytki do spoinowania (np. Jura, Rodos, Cambridge)?
Fugowanie wykonuje się z użyciem gotowych mas do spoinowania lub suchych zapraw do rozrobienia z wodą. Fugę należy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu i wymieszać za pomocą mieszadła wolnoobrotowego. Przestrzenie między płytkami wypełnia się za pomocą narzędzia zwanego fugówką lub kielnią do spoinowania (8-12 mm). Inną opcją jest wykorzystanie kartusza z końcówką do spoinowania i wypełnianie wolnych przestrzeni przez wyciskanie gotowej fugi. W obu przypadkach należy uważać, aby nie zabrudzić fugą powierzchni płytki. Absolutnie niedopuszczalna jest metoda fugowania przez rozcieranie zaprawy po całej powierzchni okładziny – tak zabrudzona powierzchnia może być trudna lub wręcz niemożliwa do wyczyszczenia.
W jaki sposób impregnować płytki – metodą natryskową czy pędzlem?
Metodą natryskowa impregnuje się płytki o dużym współczynniku wchłaniania wilgoci t.j. płytki gipsowe, NF, DF, Rustik. Wtedy możemy dotrzeć równomiernie do każdej powierzchni płytki, ponieważ pędzel za szybko straci konserwant i nie pokryje równomiernie powierzchni. Wydajność wtedy jest większa spryskiwaczem. W przypadku płytek o niskim współczynniku wchłaniania wilgoci konserwację należy wykonać pędzlem t.j płytki betonowe nie wymienione wcześniej. Jeżeli są to powierzchnie porowate, to konserwacje wykonać dwukrotnie. W innym przypadku Country, Calabria, Toscana wystarczy jeden raz. Można również w przypadku płytek betonowych wspomagać obie metody na raz. Rozpylamy środek na niewielkiej powierzchni spryskiwaczem i rozprowadzamy pędzlem nadmiar, aby nie powstawały zacieki.
Czy jest możliwość rozrabiania impregnatu wodą bądź innym środkiem?
Preparaty impregnujące są z założenia gotowymi do użycia produktami i ingerencja w ich skład nie jest dobrym pomysłem. Rozcieńczenie preparatu pogarsza jego parametry techniczne, w tym trwałość. Zastosowanie rozwodnionego impregnatu może też prowadzić do powstania różnic kolorystycznych lub różnic w połysku danej powierzchni.
Co zrobić, gdy klej za szybko wiąże (po ok. 15 minutach w temp. 23°C)?
Istnieje kilka metod spowolnienia wiązania zaprawy: 1) Rozrabianie mniejszych partii kleju – tak, aby wykorzystać całość przed rozpoczęciem wiązania. 2) Do przygotowania mieszanki używać maksymalnej dopuszczalnej przez producenta ilości wody. 3) Używać mocno schłodzonej wody - rozgrzana woda z nasłonecznionego pojemnika będzie wiązać klej szybciej niż bardzo zimna woda z sieci. 4) Częstsze mieszanie zaprawy mieszadłem wolnoobrotowym. Nie zaleca się jednak dodawania do zaprawy klejowej większej ilości wody, niż zalecana przez producenta na opakowaniu - może to spowodować obniżenie wytrzymałości mechanicznej kleju oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia zjawiska wykwitów.
Kiedy zetrzeć klej z powierzchni płytki?
Klej cementowy lub zaprawę cementową należy usuwać natychmiast po zabrudzeniu, z użyciem czystej, wilgotnej ściereczki. Pozostawienie zaprawy do wyschnięcia może pozostawić miejscowe wybarwienie. Zabrudzenia z klejów silikonowych lub polimerowych zaleca się usuwać po ich wyschnięciu, np. za pomocą nożyka do tapet lub skrobaczki.
W jaki sposób impregnować płytki – metodą natryskową czy pędzlem?
Metoda impregnacji zależy od struktury materiału. Metoda natryskowa najlepiej sprawdzi się w przypadku produktów o nieregularnej fakturze oraz produktów fugowanych - tak, aby dokładnie pokryć całą powierzchnię okładziny i spoiny. W przypadku płytek o gładkiej strukturze wystarczająca będzie impregnacja za pomocą pędzla lub wałka malarskiego.

Konserwacja

Jak czyścić płytki betonowe?
Do standardowego czyszczenia wystarczy ściereczka do kurzu lub odkurzacz - z miękką końcówką, aby uniknąć uszkodzenia płytki. W przypadku większych zabrudzeń, m.in. z tłuszczu, należy wykonać czyszczenie za pomocą preparatu o pH powyżej 7 (są to środki czyszczące powszechnie dostępne w sklepach) oraz ciepłej wody. Im wyższe pH środka czyszczącego, tym skuteczniejsze działanie.
Czy płytki gipsowe można pomalować farbą?
Tak. Wszystkie płytki gipsowe STEGU można pomalować farbą ścienną, po wcześniejszym zagruntowaniu preparatem gruntującym. Zabieg ten ma na celu ujednolicenie chłonności podłoża oraz poprawienie przyczepności warstwy farby.
Chciałbym zmienić kolor płytek. Czy mam zaimpregnować płytki przed malowaniem?
Jedną z podstawowych funkcji impregnatu jest pogorszenie przyczepności do zaimpregnowanej powierzchni innych substancji w tym kurzu, brudu, wody, ale także farby. Jeśli chcemy zmienić kolor płytki, absolutnie nie powinniśmy wykonywać impregnacji. Jeżeli jednak powierzchnia została już zaimpregnowana, możliwe jest usunięcie impregnatu poprzez zmycie ściany preparatem o wysokim pH. Po wyschnięciu płytki należy zagruntować (aby poprawić przyczepność farby), a następnie można je pomalować na dowolny kolor farbą do ścian do wnętrz lub elewacyjną na zewnątrz.
Co zrobić w przypadku, gdy płytki Parma zostały przykurzone i z tym brudem zaimpregnowane (montażyści nie zwrócili uwagi)?
Impregnat oraz zabrudzenia można zmyć z powierzchni za pomocą silnie zasadowego preparatu czyszczącego (pH 12-14). Nie wchodzi on w reakcję chemiczną z podłożem i nie zmienia w żaden sposób jego własności czy parametrów technicznych. Po wyschnięciu powierzchni można ją ponownie zaimpregnować.

Montaż

Jaką techniką docinać płytkę, aby powstał narożnik wewnętrzny?
Istnieje kilka sposobów na wykonanie naroża wewnętrznego. Biorąc pod uwagę efekt końcowy, najlepszym rozwiązaniem jest złożenie narożnika z płytek zaciętych pod kątem 45°. Metoda ta wymaga precyzji ze strony wykonawcy, jednak estetyka takiego wykończenia jest warta nakładu pracy.
Czy płytki betonowe można kleić na styropian?
Wszystkie płytki betonowe STEGU można stosować na zewnątrz, eksponując je na działanie surowych warunków atmosferycznych (deszczu, śniegu czy mrozu) pod warunkiem właściwego przygotowania powierzchni oraz użycia właściwej chemii budowlanej. Aby zapewnić trwałość okładziny, można skorzystać z gotowego, przebadanego systemu elewacyjnego jak STEGU Facade System. Innym rozwiązaniem jest pokrycie izolacji termicznej ze styropianu, wełny czy poliuretanu warstwą zbrojącą w postaci siatki zatopionej w kleju do siatki. Grubość warstwy zbrojącej jest różna i wynosi 4-10 mm. Zdarza się, że wymagana jest też podwójna warstwa siatki lub nie wymaga się jej wcale. Przez tak przygotowaną warstwę zbrojącą wykonuje się kołkowanie z użyciem kołków z metalowym trzpieniem, w ilości podanej przez producenta kleju – zwykle jest to 4-6 szt./m2. Na tak przygotowanym podłożu, po jego wyschnięciu i zagruntowaniu, można rozpocząć montaż płytek. Na elewacji należy stosować elastyczne, mrozoodporne kleje. Jeśli istnieje konieczność fugowania, spoinowanie należu wykonać po wyschnięciu kleju. Aby zabezpieczyć powierzchnię przed zabrudzeniami, zalecamy wykonanie impregnacji - nie wcześniej niż 14 dni po zakończeniu ostatniego etapu montażu.
Jak uzupełnić krzywizny w ścianie przy klejeniu płytek cegłopodobnych za piecem typu „koza”? Szczeliny mają ok. 15 mm. Czy mogę je wypełnić klejem?
Wszelkiego rodzaju nierówności i ubytki wyrównuje się tzw. zaprawą wyrównawczą dowolnego producenta, dostępną w większości składów i hurtowni budowlanych. Kleje nie nadają się do tego typu napraw. W przypadku ścian narażonych na wysokie temperatury (np. ścian z kanałami kominowym, warto przed montażem płytek wykonać warstwę zbrojącą w postaci siatki podtynkowej zatopionej w kleju do siatki. Tak przygotowana powierzchnia będzie lepiej przenosić naprężenia termiczne. Następnie należy wykonać gruntowanie, montaż i ewentualne fugowanie czy impregnację powierzchni.
Wyklejono całą ścianę płytkami Parma, lecz 4 szt. trzymają się tylko na fugach. Czy płytki odpadną?
Są 2 opcje naprawy: 1. Wyciągnąć płytki, podpiłować fugę i dokleić na nowo. Druga - kupno białego kleju i podklejenie tylko w miejscu łączenia się fug, co usztywni płytki w bezpieczny dla użytkowania sposób.

Zastosowanie

Czy płytki betonowe nadają się do zastosowania w pomieszczeniach typu kuchnia, gdzie mogą występować opary oraz możliwość zabrudzenia płytek? Co z ewentualnym utrzymaniem czystości?
Wszystkie płytki betonowe STEGU można stosować w pomieszczeniach wilgotnych typu łazienka czy kuchnia, pod warunkiem ich zabezpieczenia impregnatem adekwatnym do występowania potencjalnych zabrudzeń. W przypadku kuchni czy łazienki, gdzie płytki mogą ulec zawilgoceniu lub zabrudzeniu (np. olejem, mydłem itp.), warto wybrać impregnaty hydro- i oleofobowe. Jeżeli chcemy uzyskać powierzchnię zmywalną, okładzinę można pokryć lakierem poliuretanowym - w kuchni dodatkowo z atestem ze względu na możliwość kontaktu z żywnością. Opcjonalnym rozwiązaniem pozostaje umieszczenie przed płytkami przezroczystej szyby, która odcina dostęp wody i zabrudzeń od powierzchni okładziny.
Czy po elementach ogrodowych można jeździć samochodem?
Elementy ogrodowe STEGU są produktami ozdobnymi. Wyroby te są niezbrojone i mogą być stosowane na przydomowych ścieżkach do ruchu pieszego i rowerowego. Nie należy ich wykorzystywać jako nawierzchni dla ruchu samochodowego ani na pieszych ciągach komunikacyjnych poddanych intensywnemu użytkowaniu.
Jak i czym można ujednolicić odcień bieli płytek PARMA? Czy najpierw powinien zostać położony impregnat Stegu, a potem farba, czy może na odwrót? Jakiej farby użyć i jak malować?
Odcień płytek PARMA można wyrównać, malując całą powierzchnię zwykłą farbą do ścian. Płaszczyznę należy jednak uprzednio zagruntować. Wszelkich prac można dokonać metodą natryskową. Po ukończeniu malowania i wyschnięciu całej powierzchni, należy pamiętać o impregnacji środkiem „Żywy kolor do kamienia”.
Czy na ścianę oraz skosy z płyt gipsowo-kartonowych mogę położyć płytki Country?
Dzięki obniżeniu ciężaru ze względu na zawartość keramzytu, płytkę Country można stosować także na płytach gipsowo-kartonowych. Warunkiem uzyskania bezpiecznego połączenia jest zagruntowanie ściany preparatem GRUNT oraz zastosowania do montażu kleju POWERELASTIK. Co w przypadku ścian skośnych? Najwygodniejszą metodą jest demontaż płyty G-K i zastąpienie go płytą OSB, wyklejoną już płytkami Country. Płytę OSB układamy poziomo, gruntujemy mostkiem sczepnym i po wyschnięciu gruntu przyklejamy płytki cegłopodobne. Po związaniu kleju cały panel przykręcamy w miejsce wcześniej zdemontowanej płyty G-K. Mocowanie należy wykonać łącznikami mechanicznymi, wkręcanymi w przestrzeniach między okładziną. Po wykonaniu fugowania będą one niewidoczne. UWAGA: Płytki wraz z fugą mogą osiągnąć ciężar do 40 kg/m2, w związku z czym należy przewidzieć wcześniej odpowiednio wzmocniony stelaż.
Czy kamień naturalny nadaje się do klejenia na elewacji zewnętrznej już wykończonej, trójwarstwowej: beton komórkowy + wełna lamelowa 18 cm + tynk mineralny? Do jakiej wysokości ściany można bezpiecznie kleić?
Jeśli montaż ma się odbyć na istniejącym tynku, warto sprawdzić jego przyczepność. Jeżeli przyczepność jest dobra, przed montażem kamienia naturalnego należy zagruntować powierzchnię. Wysokość klejenia ograniczona jest parametrem wytrzymałości na ścinanie najsłabszej pod tym względem warstwy, znajdującej się pod kamieniem naturalnym.
Czy impregnat Żywy Kolor do kamienia (z niebieską nakrętką) nie może być stosowany do kamienia Rustik? Podczas zakupów sprzedawca szykował cały towar, w tym: kamień, klej, zaprawę do spoinowania i impregnat. Z notki, dotyczącej impregnatu wyczytałem, że można stosować go do kamienia za wyjątkiem Rustik. Co się stanie jak nim zaimpregnuję?
Nie powinno się stosować impregnatu z niebieską nakrętką do płytek RUSTIK. Zalecamy "Żywy kolor" z czerwoną nakrętką, gdyż jest mocniejszym impregnatem, co w przypadku płytek Rustik ma znaczenie. Kamyczki z powierzchni płytki nie będą zsypywać się tylko i wyłącznie po dwukrotnej impregnacji "Żywym kolorem" z czerwoną nakrętką.
Czy płytki cegłopodobne mogą być malowane farbą do ścian, czy trzeba pokryć ja specjalną farbą?
Do pomalowania nadają się wszystkie nasze płytki cegłopodobne. Faktycznie w przypadku płytek LOFT i PARMA będzie najprościej, ponieważ są to produkty gipsowe, które pokrywa się zwykłą farba do ścian. Przed malowaniem należy płytki zagruntować (dokładnie tak samo, jak w przypadku malowania ścian).
Czy płytki gipsowe można kleić w łazience?
Odradzamy montażu jakichkolwiek płytek gipsowych w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności (jak łazienki i kuchnie), ponieważ materiał ten absorbuje wodę z powietrza, a wilgotny gips posiada jedynie 35% swojej wytrzymałości. Wykorzystanie płytki gipsowej w łazience może skutkować odklejaniem się płytek po pewnym czasie. Do łazienek i kuchni zalecamy wybór płytki betonowej.

Wskazówki dotyczące produktów

Czy po czasie mogę dokupić płytki dekoracyjne lub lamele dekoracyjne?
Zalecamy dokładne obliczenie potrzebnych materiałów i zakup wszystkich niezbędnych elementów jednocześnie, z jednej partii produkcyjnej. W ten sposób możemy zapewnić zgodność naszych produktów pod względem kolorystyki i faktury. W przypadku zakupu produktów po upływie kilku miesięcy lub lat istnieje możliwość wystąpienia zmian w kolorystyce lub braku dostępności danej kolekcji.
Czy wyklejenie ścian produktami STEGU wyciszy pomieszczenie?
Teoretycznie tak – każda warstwa ma wpływ na sposób i intensywność przenoszenia się dźwięku, który może ulegać pochłanianiu lub odbijaniu od danej powierzchni. Problematyka akustyczna jest jednak zagadnieniem złożonym, gdyż uciążliwe dźwięki mogą przedostawać się niekoniecznie centralnie przez ścianę, którą pokrywamy wybraną okładziną, ale np. przez konstrukcję stropu czy ciągi instalacyjne. Pokrycie ścian płytkami czy lamelami dekoracyjnymi z perspektywy użytkownika może nie być odczuwalne czy poprawiające komfort użytkowania pomieszczenia w zadowalający sposób. Z portfolio produktów STEGU, które możemy polecić jako znacząco pochłaniające dźwięki, są panele tapicerowane mollis®.