Chemia budowlana

Po ilu dniach od położenia płytek i ich zafugowaniu można pokryć je impregnatem?
14 dni, a najbezpieczniej po 4 tygodniach. Nie można narażać w tym czasie elewacji na intensywne opady deszczu, ponieważ klej proszkowy może mieć wykwity, a fuga do końca nie związana będzie zmieniać kolory w zależności od ilości i częstotliwości opadów. Ważne to jest w przypadku fugowania płotów i wolnostojących słupków.
Czym można malować płytki gdy jest konieczność docinania?
Sprawdzonym i dobrym pomysłem jest wybranie się z dociętą płytką w kolorze najbardziej reprezentacyjnym ze wszystkich zakupionych płytek do sklepu posiadającego mieszalnik farb. Wybrać z palety kolorów farbę, która najbardziej będzie przypominać kolor płytki i zakupić nieco ciemniejszą farbę. Malowanie wykonać za pomocą gąbki, wtedy efekt jest najlepszy. Jeżeli płytka ma przebarwienia, to można dokupić również farbę ciemną. Należy pamiętać, że wewnątrz pomieszczeń każda dobra farba się nadaje i wtedy można kupić tzw. sampler tj. farbę o pojemności 0,25 litra. Na zewnątrz farba musi być dostosowana do ścian zewnętrznych i z przeznaczeniem na tynki betonowe. Po przygotowaniu płaskorzeźby na stojaku (konserwację wykonać przed przyklejeniem), nakładanie wykonuje się jedynie raz, jednym, zdecydowanym pociągnięciem strumienia spryskiwacza z butelki. Nie wolno „wracać” strumieniem w miejsce już pomalowane. Powstanie zaciek, nie do usunięcia. Środek ten na tyle szybko wiąże, że druga warstwa położona nawet po 30 sek. nie będzie wchłonięta. Pozostanie na powierzchni i stworzy szklistą, świecącą warstwę. Po użyciu żywicy powierzchnia jest twardsza i odporniejsza na uderzenia, kolor płaskorzeźby ciemniejszy, ale jednolity i matowy (łatwiej się wchłania i dłużej wiąże). Tak przygotowaną powierzchnię można przecierać wilgotną szmatką.
Do jakich temperatur jest przystosowany Elastik?
Zakres wytrzymałości kleju (przy dodaniu zalecanej ilości cementu) to od. -25ºC do +85ºC.
Czy jest możliwość rozrabiania Żywego Koloru wodą bądź innym środkiem?
Żywy kolor jest wodo rozpuszczalnym środkiem, lecz samo rozcieńczanie dla oszczędności nie jest wskazane. Dodanie 1:1 wody osłabia działanie środka kilkukrotnie i jego stosowanie mija się z celem. Wodorozcieńczalność pomaga natomiast w utrzymaniu czystości innych elementów, które przez przypadek zostaną pochlapane podczas konserwacji elewacji, ale trzeba tego typu zabrudzenia eliminować do minimum. Klej Multielastik jest półelastyczną zaprawą cementową. Przygotowuje się ją poprzez dodanie odpowiedniej ilości wody. Czas życia to 20-30 minut. Można ją stosować wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń tylko do mocowania płytek betonowych i z kamienia naturalnego. Jest mniej odporna na warunki w początkowej fazie klejenia (do 5 dni), nie jest tak „czepliwa” podłoża jak Elastik, należy nakładać nieco grubszą warstwę (opłacalne przy ścianach nierównych), jest mniej elastyczna i trzeba zawsze wyrobić taka ilość jaką się przygotuje – jego plus - jest tańsza w ogólnym rozrachunku.
Co zrobić, gdy klej za szybko wiąże (po ok. 15 minutach w temp. 23°C)?
Dodać trochę więcej wody, niż jest zalecane na etykiecie opakowania.
Kiedy zetrzeć klej z powierzchni płytki?
Najlepiej dopiero wtedy, gdy klej całkowicie przeschnie - delikatnie pościnać go nożykiem.
W jaki sposób impregnować płytki – metodą natryskową czy pędzlem?
Metodą natryskowa impregnuje się płytki o dużym współczynniku wchłaniania wilgoci t.j. płytki gipsowe, NF, DF, Rustik,. Wtedy możemy dotrzeć równomiernie do każdej powierzchni płytki, ponieważ pędzel za szybko straci konserwant i nie pokryje równomiernie powierzchni. Wydajność wtedy jest większa spryskiwaczem. W przypadku płytek o niskim współczynniku wchłaniania wilgoci konserwację należy wykonać pędzlem t.j płytki betonowe nie wymienione wcześniej. Jeżeli są to powierzchnie porowate, to konserwacje wykonać dwukrotnie. W innym przypadku Country, Calabria, Toscana wystarczy jeden raz. Można również w przypadku płytek betonowych wspomagać obie metody na raz. Rozpylamy środek na niewielkiej powierzchni spryskiwaczem i rozprowadzamy pędzlem nadmiar, aby nie powstawały zacieki.
Czym różni się klej Multielastik od Elastik ?
Klej Elastik jest gotową, białą masą dyspersyjną, produkowaną na bazie akrylu do wnętrz i na zewnątrz (po dodaniu cementu). Na Elastik można kleić praktycznie „wszystko do wszystkiego” (płytki gipsowe, betonowe i naturalne) z zachowaniem grubości spoiny. Szybko schnie i wiąże, jest półelastyczna (nigdy nie twardnieje), wydajna (cienkowarstwowa) i nie obciąża znacznie elewacji. Po otwarciu pudełka zużywa się ile trzeba, a wiaderko się zamyka. Klej Multielastik jest półelastyczną zaprawą cementową. Przygotowuje się ją poprzez dodanie odpowiedniej ilości wody. Czas życia to 20-30 minut. Można ją stosować wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń tylko do mocowania płytek betonowych i z kamienia naturalnego. Jest mniej odporna na warunki w początkowej fazie klejenia (do 5 dni), nie jest tak „czepliwa” podłoża jak Elastik, należy nakładać nieco grubszą warstwę (opłacalne przy ścianach nierównych), jest mniej elastyczna i trzeba zawsze wyrobić taka ilość jaką się przygotuje – jego plus - jest tańsza w ogólnym rozrachunku.

Montaż

Jaką techniką docinać płytkę Colorado, by powstał narożnik wewnętrzny?
Wybrać płytkę, która ma kamienie w jednej płaszczyźnie, nie wystające, ani nie schowane za bardzo. Przeciąć w połowie. Za pomocą noża lub dłutka wyprofilować, aby się stykały. Płytki mogą łączyć się pod kątem 45 st., „na zakładkę”, lub wycinać kamienie i dopasować „w ząb”. Każdy sposób jest dobry w zależności, jaki efekt chcemy uzyskać.
Jak i czym najlepiej fugować płytki Jura/ Rodos?
Do przygotowywania fugi należy mieć czyste wiadro, wiertarkę wysokoobrotową i mieszadło o ułożeniu łopatek podnoszących do góry zaprawę, a nie ubijające (można ewentualnie zmienić obroty w wiertarce). Najważniejszym elementem jest spoinówka (fugownica) krótka. Szerokość optymalna to 10 mm (12 mm). Można kupić również długą i dociąć. Wersją alternatywną dla małych, fugowanych powierzchni jest rączka od łyżeczki lub widelca, bez żłobień i ornamentów. Jest to nierdzewny, gładki materiał który doskonale może zastąpić spoinówkę. Jednak na tyle miękki, że trudniej się pracuje. Potrzebna jest również blaszana, prostokątna paca do nakładania fugi. Można kupić gotową z blachy ok. 25 x 15 cm jako paca do spoinowania klinkieru (na sucho). Alternatywą jest butelka plastikowa (1,5 l), przecięta wzdłuż na pół, ale z całą szyjką w kształcie korytka tak, aby nałożona fuga nie spadała. Najważniejsze jest, aby materiał, z którego wykonana jest paca nie chłonął wody. Fuguje się zwykle od dołu do góry. Jest po prostu najwygodniej.
Czy płytki betonowe nadają się do zastosowania w pomieszczeniach typu kuchnia, gdzie mogą występować opary oraz możliwość zabrudzenia płytek? Co z ewentualnym utrzymaniem czystości?
Wszystkie płytki betonowe, o zewnętrznym zastosowaniu, z powodzeniem można stosować w kuchni i łazience po dokładnym zaimpregnowaniu środkiem Żywy Kolor do Kamienia, lecz nie w bezpośrednim kontakcie z wodą. Tak przygotowaną powierzchnię można czyścić wilgotną szmatką z mydłem. W przypadku kuchni, a szczególnie powierzchni między szafkami a blatem, można zasłonić ją dodatkowo płytą wykonaną ze szkła lub plexi.
Wyklejono całą ścianę płytkami Parma, lecz 4 szt. trzymają się tylko na fugach. Czy płytki odpadną?
Są 2 opcje naprawy: 1. Wyciągnąć płytki, podpiłować fugę i dokleić na nowo. Druga - kupno białego kleju i podklejenie tylko w miejscu łączenia się fug, co usztywni płytki w bezpieczny dla użytkowania sposób.

Zastosowanie

Czy można i jak kleić Nepal oraz lżejsze płytki na styropian?
Płytki elewacyjne można kleić na styropian, lecz wcześniej trzeba go odpowiednio zakołkować oraz nałożyć klej z siatką o większej gęstości (powyżej 180 g).
W jaki sposób impregnować płytki – metodą natryskową czy pędzlem?
Metodą natryskowa impregnuje się płytki o dużym współczynniku wchłaniania wilgoci t.j. płytki gipsowe, NF, DF, Rustik. Wtedy możemy dotrzeć równomiernie do każdej powierzchni płytki, ponieważ pędzel za szybko straci konserwant i nie pokryje równomiernie powierzchni. Wydajność wtedy jest większa spryskiwaczem. W przypadku płytek o niskim współczynniku wchłaniania wilgoci konserwację należy wykonać pędzlem t.j płytki betonowe nie wymienione wcześniej. Jeżeli są to powierzchnie porowate, to konserwacje wykonać dwukrotnie. W innym przypadku Country, Calabria, Toscana wystarczy jeden raz. Można również w przypadku płytek betonowych wspomagać obie metody na raz. Rozpylamy środek na niewielkiej powierzchni spryskiwaczem i rozprowadzamy pędzlem nadmiar, aby nie powstawały zacieki.
Czy płytki gipsowe można pomalować farbą?
Tak. Można. Wszystkie płytki STEGU można malować zwykłymi farbami ściennymi. Jeśli mają kilka lat należy je odkurzyć i zagruntować przed położeniem farby. Im później od konserwacji (jeśli płytki były impregnowane Żywym Kolorem), tym gorszą farbą można je malować. Ogólnie jednak najlepsze to farby lateksowo - silikonowe, kryjące, lub tego typu pochodne. Czasami jednak jest potrzeba zagruntowanie powierzchni, lecz to już zależy od indywidualnego podejścia.
Jakie obciążenie wytrzymują podkłady kolejowe i krążki drewnopodobne – czy są zbrojone i czy można jeździć po nich samochodem?
Płyty serii PK i KD są elementami ozdobnymi do ogrodów lub innych rekreacyjnych ścieżek bez zastosowań do ciągów komunikacyjnych narażonych na intensywne użytkowanie. Jasno jest to określone w normie europejskiej, według której elementy są produkowane. Płyty nie są zbrojone i nie są polecane tym bardziej jako podjazd do domu. Nie mają odpowiedniej wytrzymałości.
Czy wyklejenie ścian płytkami wyciszy pomieszczenie?
Nie jesteśmy w stanie zapewnić, że wyklejenie ścian płytkami wyciszy pomieszczenie, ale dźwięk na pewno będzie odbijał się od ścian nieco inaczej, niż od powierzchni nie wyklejonej.
Czy po zaimpregnowaniu można pomalować cegły białą lateksową farbą czy należy odczekać jakiś sugerowany okres czasu?
Można pomalować płytki od razu, po uprzednim zaimpregnowaniu.
Jak i czym można ujednolicić odcień bieli płytek PARMA? Czy najpierw powinien zostać położony impregnat Stegu, a potem farba, czy może na odwrót? Jakiej farby użyć i jak malować?
Odcień płytek PARMA można wyrównać, malując całą powierzchnię zwykłą farbą do ścian. Płaszczyznę należy jednak uprzednio zagruntować. Wszelkich prac można dokonać metodą natryskową. Po ukończeniu malowania i wyschnięciu całej powierzchni, należy pamiętać o impregnacji środkiem „Żywy kolor do kamienia”.
Czy na ścianę z płyt gips-karton można położyć płytki cegłopodobne Country? Płytki te ułożone mają być również na skosach gips-kartonowych. Jeśli nie to jaki Państwa produkt można zastosować aby osiągnąć taki sam efekt?
Można położyć płytki COUNTRY na ścianę z karton-gipsu w pionie. Nie polecamy układać naszych wyrobów na ścianach skośnych, ani na sufitach. Układanie na skosach tylko na własną odpowiedzialność. :)
Czy płytki Rusty nadają się do klejenia elewacji zewnętrznej już wykończonej, trójwarstwowej: beton komórkowy-wełna lamelowa 18 cm- tynk mineralny? Do jakiej wysokości ściany można bezpiecznie kleić?
Płytki RUSTY nadają się do klejenia na zewnątrz. Nie ma ograniczeń, co do wysokości montażu tych płytek.
Czy impregnat Żywy Kolor do kamienia (z niebieską nakrętką) nie może być stosowany do kamienia Rustik? Podczas zakupów sprzedawca szykował cały towar, w tym: kamień, klej, zaprawę do spoinowania i impregnat. Z notki, dotyczącej impregnatu wyczytałem, że można stosować go do kamienia za wyjątkiem Rustik. Co się stanie jak nim zaimpregnuję?
Nie powinno się stosować impregnatu z niebieską nakrętką do płytek RUSTIK. Zalecamy "Żywy kolor" z czerwoną nakrętką, gdyż jest mocniejszym impregnatem, co w przypadku płytek Rustik ma znaczenie. Kamyczki z powierzchni płytki nie będą zsypywać się tylko i wyłącznie po dwukrotnej impregnacji "Żywym kolorem" z czerwoną nakrętką.
Czy płytki cegłopodobne mogą być malowane farbą do ścian, czy trzeba pokryć ja specjalną farbą?
Do pomalowania nadają się wszystkie nasze płytki cegłopodobne. Faktycznie w przypadku płytek LOFT i PARMA będzie najprościej, ponieważ są to produkty gipsowe, które pokrywa się zwykłą farba do ścian. Przed malowaniem należy płytki zagruntować (dokładnie tak samo, jak w przypadku malowania ścian).
Czym i jak uzupełnić krzywizny w ścianie przy klejeniu płytek cegłopodobnych za piecem typu „koza”? Szczeliny mają ok. 15mm, czy można je zapełnić klejem Elastik?
Nie należy uzupełniać tak dużych szczelin klejem Elastik, ponieważ jest to klej cienkowarstwowy. Nierówności można zapełnić tynkiem Knaufa, poczekać aż przeschnie i na tak przygotowaną powierzchnię położyć odpowiednią warstwę kleju. W przypadku miejsca narażonego na skrajnie wysokie temperatury można stosować razem z Elastikiem.
Co zrobić w przypadku, gdy płytki Parma zostały przykurzone i z tym brudem zaimpregnowane (montażyści nie zwrócili uwagi)?
Pozostaje jedynie przemalować płytki zwykłą farbą do ścian. Jeśli chcemy zostać przy oryginalnym kolorze, to na biało, jeśli natomiast chcemy zmiany koloru, to w wybranym kolorze.
Czy płytki gipsowe można kleić w łazience?
Odradzamy montażu jakichkolwiek płytek gipsowych w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności (jak łazienki i kuchnie), ponieważ materiał ten absorbuje wodę z powietrza, a wilgotny gips posiada jedynie 35% swojej wytrzymałości. Wykorzystanie płytki gipsowej w łazience może skutkować odklejaniem się płytek po pewnym czasie. Do łazienek i kuchni zalecamy wybór płytki betonowej.

Wskazówki dotyczące produktów

Czy po czasie można dokupić płytki dekoracyjne lub lamele dekoracyjne?
Zalecamy dokładne obliczenie potrzebnych materiałów i zakup wszystkich niezbędnych elementów jednocześnie, z jednej partii produkcyjnej. W ten sposób możemy zapewnić zgodność naszych produktów pod względem kolorystyki i faktury. W przypadku zakupu produktów po upływie kilku miesięcy lub lat istnieje możliwość wystąpienia zmian w kolorystyce lub braku dostępności danej kolekcji.