Zdecydowałeś się na nowy dom albo remont? Warto już na etapie projektowania postawić na wyjątkowy wygląd i wykorzystanie kamienia dekoracyjnego na elewacji. Sam kształt budynku to jedno, natomiast sposób wykończenia ścian zewnętrznych może spowodować, że nasz dom będzie prawdziwą wizualną perełką. Do tego bardzo praktyczną.
Fasada domu to jego wizytówka. Przy minimalistycznych projektach czasem wystarczy, że jest po prostu biała. Niemniej i w tym przypadku architekci i projektanci coraz częściej decydują się na dodatki, które wyznaczają strefy, przełamują schematy i dodają ponadczasowego szyku. W wielu projektach wykorzystanie materiałów innych niż zwykły tynk jest wręcz nieodzowne. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać spektakularne efekty wizualne. Kamień dekoracyjny może być wykorzystywany na całych powierzchniach, jak i fragmentach lub elementach domu. Może przy tym swobodnie przenikać z fasady do wnętrz. Powierzchnie pokryte kamieniem dekoracyjnym są mrozoodporne i trwałe przez długie lata. Nie wymagają odnawiania czy malowania (można je po prostu umyć), w sposób naturalny zwiększają też właściwości izolacyjne budynku.
Kamień dekoracyjny Amsterdam 2
Wiele plusów kamienia dekoracyjnego na elewacji domu
Duży wybór kolorów i stylów pozwala dobrać kamień dekoracyjny do każdego projektu domu. Dzięki konkretnemu kształtowi i teksturze ściany nabierają charakteru. Dodatkowo beton, z którego jest wykonany kamień dekoracyjny na elewacje, gwarantuje odporność na wilgoć i mróz. Nasza fasada będzie piękna przez długie lata. Niewiele materiałów na rynku może się pochwalić taką długowiecznością. Plusem, o którym niewiele osób wie, jest też łatwość montażu.
Cały dom w kamieniu dekoracyjnym
Zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym możemy zdecydować się na obłożenie kamieniem dekoracyjnym całego domu. Weźmy jako przykład Nepal, najpopularniejszy kamień Stegu na elewacjach domów w Polsce i Niemczech. Nepal ma głęboko rzeźbioną fakturę i smukły, geometryczny kształt, który nadaje mu lekkości. Dzięki brakowi widocznych krawędzi pozwala na łatwe aranżowanie całych ścian, które mogą w efektowny sposób przechodzić do wnętrz (przy dużych przeszkleniach). W przypadku tego kamienia architekci najczęściej decydują się na kolory uniwersalne, jak szary lub grafit. Taki sam efekt można uzyskać wykorzystując płytkę Sierra lub Palermo w kolorze grafitowym.
Kamień dekoracyjny Nepal 1
Przy bryłach bardziej tradycyjnych budynków, w których chcemy poczuć się jak na południu Europy, warto wybrać kamień dekoracyjny Nepal w kolorze piaskowym (desert). Dzięki wykończeniu całego domu z wykorzystaniem kamienia o większych, nieregularnych kształtach, uzyskamy sielski lub zamkowy charakter. Jeśli zależy nam na takim efekcie, powinniśmy wybrać Jurę, inspirowaną kamieniami z naturalnego wapienia. Podobny efekt zapewni zastosowanie Calabrii, odwzorowującej wapienie włoskie.
Kamień dekoracyjny na wybranych elementach budynku
- Cokoły
Fasady domów można kształtować różnorako. By cieszyły swoim zróżnicowanym wyglądem, ich poszczególne elementy może ozdobić kamień dekoracyjny. Najczęściej, nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych, kamień dekoracyjny trafia na cokoły. Tu wybór wzorów i kolorów jest ogromny i na decyzję wpływa po prostu styl budynku, i efekt jaki chcemy osiągnąć. Możemy w takim przypadku sięgnąć np. po Grenadę w wielu dostępnych odcieniach.
Praktyczność: na kamieniu nie widać brudu, który zawsze pojawia się na cokołach wykonanych ze zwykłego tynku (krople deszczu odbijają się od ziemi, zostawiając na cokołach brudne zacieki).
- Ganki
Drugim podstawowym elementem domu, na którym montuje się kamienie dekoracyjne są ganki i wejściowe podcienia. W sposób jednoznaczny i efektowny wyznaczają strefę reprezentacyjną, witającą gości. Kolor i kształt jest kwestią upodobań i dopasowania do stylu budynku.
- Kolumienki
W przypadku domów, których strefy wejściowe wyznaczają daszki na kolumienkach, kamień dekoracyjny ma zarówno dekoracyjne jak i praktyczne zastosowanie. Jako że kolumienki to elementy często dotykane przez domowników czy gości, zostają nie tylko odpowiednio wyeksponowane, ale też zabezpieczone przed zabrudzeniem.
Kamień dekoracyjny California 2
- Strefy relaksu – tarasy
Wychodząc na taras, chcemy się zrelaksować. Pomaga w tym kontakt z naturą. Kamienie dekoracyjne w zestawieniu z zielenią pozwalają na stworzenie oazy spokoju. Wybierając dla przykładu kamień dekoracyjny Amsterdam o fakturze ręcznie ciosanego kamienia w geometrycznej formie, możemy, zależnie od dobranych mebli ogrodowych, stworzyć przytulny kącik zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym stylu. Co ważne, wykorzystanie kamienia punktowo przełamuje monotonię otynkowanej fasady.
Łączenie kamienia z innymi materiałami
Kamień dekoracyjny z powodzeniem można łączyć z niemal wszystkimi materiałami wykorzystywanymi do wykańczania fasad budynków. Świetnie współgra z przeszkleniami, pasuje do betonu architektonicznego i wszelkich kompozytów – tu jednak zdecydowanie warto postawić na kamienie proste, ciosane w formie kwadratu lub prostokąta, jak np. Nepal, Umbria lub Toledo.
Popularne dziś drewno daje szeroki wachlarz możliwości zestawiania z kamieniem. Wydaje się, że jeśli ktoś nie decyduje się na fasadę łączącą drewno ze zwykłym tynkiem, to de facto musi postawić na kamień dekoracyjny. Fasady w całości pokryte drewnem uciekają w styl starych chat i leśniczówek. Kamień dekoracyjny sprawia, że nabierają szlachetnego charakteru.
Kamień dekoracyjny Umbria 1