Styl skandynawski powszechnie utożsamiany jest z wnętrzami i nigdy nie wychodzi z mody. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się też na scandi na zewnątrz swoich domów. Nowoczesne, proste bryły są dowodem na piękno skandynawskiego projektowania.
Prostota, sposób na piękne wnętrza
W stylu skandynawskim wnętrza są jasne – utrzymane w bieli, zabrudzonej bieli, szarościach i delikatnych beżach i otwarte na światło dzienne (na dalekiej północy zawsze był deficyt światła). Styl ten charakteryzuje prostota formy, neutralność, stawianie na funkcjonalność rozwiązań. Scandi to też harmonijne dodatki w ograniczonej ilości i najczęściej z naturalnego drewna (funkcjonalne meble, panele ścienne), pastelowych tkanin, kamienia czy gipsu (cegiełki, płytki).
Mimo częstego wykorzystania eklektycznych mebli, również takich, które dotknął już ząb czasu, a do tego elementów stylu vintage (bazujących na drewnie), jest to styl nowoczesny. Wnętrza skandynawskie zawsze wydają się świeże, przestrzenne, przewiewne i bardzo współczesne. Co więcej, dziś wnętrza w stylu scandi oparte są o kamienie naturalne i kamienie dekoracyjne w postaci płytek cegłopodobnych (najpopularniejsze i najlepiej komponujące się płytki to biała Parma z fugą, Brickal z fugą, Boston z fugą oraz Loft). Jako że scandi lubi prawdziwe, naturalne drewno, jako elementy ścian w różnych pomieszczeniach wykorzystuje się z powodzeniem panele drewniane Wood Collection – szczególnie Pure, ale też Cube, Quadro czy Axen.
Panele Wood Collection Pure
Nowoczesne fasady – modny minimalizm
Patrząc na tradycyjne skandynawskie domy zauważamy ich prostotę. Smukłe ściany i okna, spadzisty dach, sprzyjający osuwaniu się śniegu. Kolory – od czerwieni, przez szarości (również bardzo ciemne antracyty a nawet czerń) po biele. Ściany pokryte panelami z drewna. Styl ten popularny jest do dziś, niemniej w nowoczesnym budownictwie skandynawskim architekci wykorzystują więcej materiałów – m.in. kamienie dekoracyjne w wielu odmianach. Domy w stylu scandi, które buduje się dziś na całym świecie (określenie ich stylu jest przy tym płynne i nie raz można je łączyć z nowoczesnymi stodołami czy też stylem Mid Century Modern) to wciąż prostota rozwiązań architektonicznych, sporo przeszkleń, a do tego minimalistyczny dobór materiałów wykończeniowych (fasady domów łączą maksymalnie dwa rodzaje materiałów).
Scandi – w klimacie drewna
Fasady domów w stylu skandynawskim są proste i eleganckie. Lubią dodatki w postaci cegieł, kamienia i drewna. Efekt drewna może być wyjątkowo atrakcyjny. Mając na uwadze zmienną pogodę, koszty materiału i długowieczność warto postawić na elewacyjne płytki drewnopodobne. Bez dużych nakładów na impregnację (jak w przypadku naturalnego drewna) posłużą długie lata.
Warto postawić na płytki betonowe najwyższej jakości. Do wyboru mamy kamień elewacyjny Timber w trzech kolorach – wood (kolor naturalnego drewna), grey (szary) i beige (beż). Każdy wspaniale oddaje efekt prawdziwego drewna.
Montaż płytek jest łatwy i co ciekawe, od nas zależy ostateczny efekt. Timber można montować tradycyjnie, w poziomie, z przesunięciem względem kolejnego z układanych pięter. Można też pionowo, szczególnie wtedy, gdy budynek wydaje się być ciężki, brakuje mu wysokości. Można też ułożyć Timber zupełnie nietypowo – w jodełkę.
Kamień dekoracyjny Timber
Skandynawska szarość – kamień elewacyjny
Styl skandynawski na zewnątrz lubi szarości i efekt obcowania z naturą. Geometryczna, imitująca ręcznie ciosany kamień płytka Amsterdam w kolorze graphite spełni idealnie zadanie w domu, którego fasada ma łączyć piękno natury z nowoczesnością. Z jednej strony mamy kamień dekoracyjny o wspaniałym, naturalnym licu, a tuż obok fragmenty fasady pokryte białym tynkiem.
Kamień dekoracyjny Amsterdam
Elewacja z cegły – nowoczesne scandi
Płytki cegłopodobne na elewacji to wybór idealny dla osób, które celują w styl skandynawski, a do tego chcą mieć fasadę piękną i praktyczną (nie wymagającą pielęgnacji). Warto zwrócić uwagę, że płytki cegłopodobne na ściany zewnętrzne są wykonane z betonu, co zapewnia im długowieczność. Stanowią też dodatkową izolację od zimna i gorąca, a do tego wypadają korzystniej cenowo od innych materiałów, które inwestorzy rozważają w zastępstwie zwykłego tynku. Elewacja w stylu skandynawskim, szczególnie nowoczesnych, prostych domów, pokocha więc cegiełkę.
Wybór nr 1 to płytki elewacyjne Boston. Dostępne w odcieniach grey, moonlight oraz graphite, beige i white (a więc od jasnej szarości przez grafit, aż po biel i delikatny beż).
Płytki Boston mają gotową fugę, a to oznacza że ich montaż na fasadzie budynku jest szybki i prosty. Wielu projektantów decydując się na cegłę na elewacji wykorzystuję ją również we wnętrzu, uzyskując bardzo spójne, przenikające się przestrzenie.
Płytki cegłopodobne Boston