Dom z czerwonym dachem. Jak wybrać elewację?

Czerwona dachówka przywodzi na myśl tradycyjną zabudowę domków jednorodzinnych na wsi lub obrzeżach miasta. Czerwony dach i biała elewacja to dość częsty wybór. Ale czy jedyny? Oczywiście, że nie. Wystarczy spojrzeć na domki jednorodzinne i szeregowce w Holandii czy Belgii, żeby zobaczyć, że czerwony dach świetnie współgra z różnymi odcieniami cegły. Równie ciekawe może być połączenie czerwonej dachówki z różnymi odcieniami kamieni dekoracyjnych.


Kamień dekoracyjny Calabria

Najpopularniejsze barwy czerwonych dachówek to tzw. czerwień tradycyjna, która wpada lekko w pomarańcz lub odcień brązu oraz czerwień winna o głębszym, bardziej czerwonym niż pomarańczowym, odcieniu. Jakie kolory, materiały i rodzaje wykończenia warto wziąć pod uwagę przy wyborze czerwonego dachu?

Łączenie tynku i cegły a czerwony dach budynku

Malowanie tynku na różne kolory w obrębie jednej ściany elewacyjnej staje się passe. Natomiast łączenie różnych materiałów na elewacji to nowoczesne podejście do wykończenia domu, który nie musi być jednolity. Świetnie sprawdza się zastosowanie kamieni dekoracyjnych lub płytek cegłopodobnych na fragmentach lub poszczególnych ścianach elewacji. Często obserwujemy projekty, w których elewacja boczna lub elewacja ogrodowa wykończona jest płytkami cegłopodobnymi. 

W przypadku czerwonego dachu świetnie sprawdzą się płytki cegłopodobne o brązowych odcieniach, takie jak Country 618, na których przenikają się barwy od jasnego brązu aż po dymioną czerń. Warto je także zamontować na fragmentach elewacji frontowej. Wówczas tynk można pomalować w odcieniach bieli, kremu, mleka, rozbielonej żółci. Kolory te dobrze współgrają z brązami charakterystycznymi dla płytek Country. Całość tworzy harmonię z czerwonym dachem naszego domu, a zastosowanie cegiełki nadaje mu dojrzałego i lekko nowoczesnego charakteru. Drewniane drzwi i stolarka okienna dodadzą jeszcze uroku stylistycznemu misz maszowi.

Płytki cegłopodobne Country 618

Czerwona dachówka i czerwona cegła na elewacji

Soczysta, wyrazista czerwona cegła na elewacji domu z czerwonym dachem raczej nie jest montowana na całej jego powierzchni, ponieważ może być przytłaczająca. Natomiast montaż czerwonej cegły na przykład na cokole stworzy ciekawy efekt klamry kompozycyjnej projektu. Czerwoną cegłę można zastosować także na innych fragmentach elewacji – na ganku, elewacji ogrodowej, kominie, słupach podtrzymujących zadaszenia, w strefie okiennej.

Plusem wyboru czerwonej cegły jest ilość dostępnych na rynku modeli i odcieni. Warto zwrócić uwagę na klasyczną czerwoną cegłę z gotową szarą fugą – Monsanto. W odcieniach czerwieni znajdziemy również ciekawe propozycje wśród płytek cegłopodobnych do fugowania, takich jak Country, Rustik czy Cambridge. Przykładowa paleta kolorów cegiełek w odcieniach czerwieni i rudości poniżej. 

Czerwony dach a szary kamień dekoracyjny na elewacji

Szary pasuje do wszystkiego? Do takich założeń należy podchodzić ostrożnie w przypadku łączenia koloru elewacji i dachu. Najlepszym rozwiązaniem, w przypadku czerwonej dachówki, jest połączenie delikatnych, jasnych odcieni tynku z szarym kamieniem dekoracyjnym na fragmentach elewacji, na przykład na cokole, w strefie okiennej lub dokładnie po środku domu w postaci pasa dekoracyjnego (z kamieni elewacyjnych). 

Wśród kamieni elewacyjnych wyróżnia się Sierra 3 o ciemnoszarym, prawie grafitowym zabarwieniu z nielicznymi brązowymi przebarwieniami. Taka kompozycja odcieni zestawiona z białym tynkiem i czerwonym dachem pozwoli na uzyskanie nowoczesnego efektu, szczególnie w przypadku projektu domu typu stodoła, doskonale wpisując się w podmiejską czy też miejską zabudowę.


Kamień dekoracyjny Sierra 3

Czerwony dach i kamień elewacyjny dla odważnych

Z czerwoną dachówka wspaniale komponują się kamienie dekoracyjne o piaskowych barwach. W sklepach budowlanych znajdziemy kamienie o delikatniejszych i mocniejszych wzorach. Z delikatnych, piaskowych  kamieni dekoracyjnych godne polecenia są Madera, Rimini czy też Nepal.

Dla odważniejszych mamy intrygującą propozycję – wyrazisty kamień Calabria, przywodzący na myśl skaliste, włoskie wybrzeże. Nieregularne kamienie układające się w bloczki skalne dają efekt uroczej, kamiennej chatki.


Kamień dekoracyjny Calabria