Czym obudować kominek? 5 przykładów wykorzystania okładzin ściennych

Kominek to marzenie wielu z nas. Oprócz wyboru modelu stoimy przed wyzwaniem dobrania odpowiedniej okładziny. Chcesz dobrać odpowiednie płytki na kominek? Wśród opcji mamy kamienie dekoracyjne i płytki cegłopodobne, które doskonale sprawdzają się jako ozdoba wokół kominka lub ściany za nim.


Płytki cegłopodobne Sierra 3

Najważniejszym aspektem wyboru płytek dekoracyjnych lub cegłopodobnych na obudowę kominka, biokominka lub na ścianę za kominkiem typu koza jest ich odporność na temperaturę. Biokominek (emitujący mniej ciepła niż kominek tradycyjny) czy kominek dekoracyjny (elektryczny), w którym nie rozpalamy prawdziwego ognia i nie ma funkcji grzewczej może być wykończony jakimikolwiek kamieniami lub płytkami dekoracyjnymi (gipsowymi lub betonowymi), które odpowiadają naszym walorom estetycznym i są spójne z wystrojem pomieszczenia.

W przypadku biokominków, które mają funkcję grzewczą dla pewności najlepiej sprawdzić kartę produktu oraz płytek (jeśli wybieramy modele gipsowe) i kleju, żeby określić czy dane materiały mogą być zastosowane. W razie wątpliwości warto zapytać producenta wybranych płytek o wskazówki. Czym obudować kominek? Sprawdź dostępne opcje.

Kominek a rodzaj płytek

Na kominkach, które emitują ciepło, czyli tradycyjnych (oraz na ścianach otaczających komin) polecamy zastosować kamienie lub płytki betonowe. Ważny jest także klej, którego używamy. Musi to być produkt polecany do kamieni betonowych np. Powerelastik lub Multielastik, dedykowany do płytek i kamieni STEGU. Użycie nieodpowiedniego kleju, nieodpornego na zmiany temperatur może spowodować nawet odpadanie płytek od ściany. Istnieje możliwość montowania także płytek gipsowych, ale wymaga to bardzo dobrej izolacji kominka, użycia odpowiedniego kleju, a co za tym idzie specjalistycznej wiedzy – w takiej sytuacji zawsze należy poradzić się fachowca. Natomiast kominki elektryczne bez funkcji emitowania ciepła, tak jak wspomnieliśmy powyżej, mogą być ozdobione kamieniem betonowym lub gipsowym – w tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń.


Kominek w mieszkaniu w bloku

Obecnie w blokach także możemy zdecydować się na kominek, który nie wymaga podłączenia do komina. Wśród opcji są biokominki i kominki elektryczne o różnych funkcjach. Jeżeli zależy nam na prawdziwym ogniu i dogrzewaniu pomieszczenia, w którym jest kominek możemy wybrać biokominek. Natomiast kominek elektryczny (dzięki systemowi żarówek) zapewni nam efekt prawdziwego ognia. Obsługa takiego kominka jest bardzo prosta: można go włączać i wyłączać pilotem, którym regulujemy także moc efektu ognia, jego jasność i płomieni. W tej sytuacji dobór płytek cegłopodobnych lub kamieni dekoracyjnych zależy od oczekiwań estetycznych.

Płytka Sierra na ścianie z kominkiem

Jeśli wkład kominka umieszczony jest we wgłębieniu ściany to jego front będzie z nią zlicowany. Wówczas cała ściana, a nie tylko obudowa kominka, może być wyłożona kamieniem. To ciekawe rozwiązanie w przestrzennym wnętrzu, w którym płaszczyzna ściany stanowi dekorację. Jako producent kamienia dekoracyjnego do takiej aranżacji polecamy kamień Sierra 3.


Kamień dekoracyjny Sierra 3

Płytka Boston za kominkiem wolnostojącym

Za kominkiem wolnostojącym, tzw. kozą, świetnie prezentują się płytki cegłopodobne o klasycznym wzorze. Mnogość modeli dostępnych na rynku pozwala na wybór idealnego koloru. W aranżacji poniżej wykorzystano płytki Boston w szarym odcieniu. Dzięki temu sypialnia urządzona w odcieniach bieli, czerni i szarości nabiera głębi. Dodatkowo płytka Boston to model z gotową fugą, co znacznie ułatwia montaż na ścianie i jest świetnym wyborem także dla laika.



Płytki cegłopodobne Boston

Kamień Nepal na kominku tradycyjnym

Na kominku tradycyjnym świetnie prezentuje się kamień Nepal. To jeden z najczęściej wybieranych kamieni do wnętrz i na elewację, zarówno w Polsce, jak i za granicą, szczególnie w Niemczech. Głębokie rzeźbienia, delikatne przebarwienia, jasna kolorystyka sprawiają, że Nepal odnajdzie się m.in. w nowoczesnej aranżacji. Choć równie często wybierany jest do domów z dala od miejskiego zgiełku. Liczy się pomysł i wyobraźnia. 


Kamień dekoracyjny Nepal 1

Płytka Nanga na ścianie działowej z biokominkiem we wnęce

Bardzo oryginalnym pomysłem jest zastosowanie biokominka, który nie wymaga komina a jedynie wentylacji, we wnęce ściany działowej wyznaczającej strefy salonu. Dla osiągnięcia efektu przytulnego domku z kamienia zastosowano kamień dekoracyjny Nanga o dużych, nieregularnych elementach inspirowanych górskim krajobrazem. 


Kamień dekoracyjny Nanga

Cegła Boston na kominku

Na koniec klasyka. Wykończenie kominka płytkami cegłopodobnymi to wciąż najpopularniejszy wybór obok kamienia dekoracyjnego. Pozostaje dobrać odpowiedni kolor i wzór. Miłośnicy tradycyjnej cegły z reguły decydują się na kolor czerwony i szarą fugę (kliknij TUTAJ i zobacz płytkę Monsanto). Natomiast we wnętrzach nowoczesnych lub scandi triumfują płytki Boston o białym i szarym zabarwieniu.

Płytki cegłopodobne Boston