Zastosowanie paneli akustycznych

W obecnych czasach coraz większą wagę przykłada się do tego, by rozwiązania wprowadzane we wnętrzach nie tylko dobrze wyglądały, ale również były praktyczne. Walory estetyczne lameli są niezaprzeczalne, nie każdy jednak wie, że są przy tym bardzo funkcjonalne. Dowiedz się, czym dokładnie są panele akustyczne, czego możesz od nich oczekiwać i na czym polega ich montaż!

Obraz zawierający w pomieszczeniu, aranżacja wnętrz, meble, zasłona

Opis wygenerowany automatycznie

Czy panele akustyczne to lamele?

Lamele to prawdziwy wnętrzarski hit, który upodobało sobie wiele osób. Jednocześnie dają one na tyle szerokie możliwości aranżacyjne, że każde wnętrze, w którym się one znajdują, jest oryginalne. Oprócz atrakcyjności wizualnej to niepozorne rozwiązanie może być również funkcjonalne – stanowić ochronę dla ścian przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, pomagać w zaakcentowaniu stref, lamele mogą odgrywać główną rolę, jak również służyć jako tło. Czy panele akustyczne to to samo, co lamele? Te pierwsze to ogólniejsze określenie na produkty o właściwościach akustycznych, podczas gdy określenie lamele odnoszą się do wyglądu. W przypadku paneli akustycznych listwy występują na filcu, dzięki czemu dobrej jakości produkty mogą wykazywać dodatkowe funkcjonalności, jak redukcja echa i pogłosu, czy wygłuszanie pomieszczeń.

Obraz zawierający aranżacja wnętrz, meble, okno, w pomieszczeniu

Opis wygenerowany automatycznie

Panele akustyczne – na co zwrócić uwagę?

Akustyka wnętrz jest niezmiernie istotna i to nie tylko w przypadku sal koncertowych, czy studiów nagraniowych. Izolacja akustyczna oraz poprawa jakości dźwięku to kwestie, o które warto zadbać również w przestrzeni mieszkalnej. Wygłuszanie pomieszczeń oraz redukcja echa i pogłosu z pewnością sprawi, że życie w domu, czy mieszkaniu będzie znacznie bardziej komfortowe. Na jaki hałas jesteśmy narażeni we własnych czterech kątach?

  • Normalna rozmowa: 50 dB.
  • Droga szybkiego ruchu: 82 dB.
  • Suszarka do włosów: 80-90 dB.
  • Odkurzacz: 75 dB.
  • Przejeżdżający pociąg: 80 dB.

Warto przy tym podkreślić, że zalecany przez Światową Organizację Zdrowia poziom hałasu w najbliższym otoczeniu w porze dziennej to 50 dB. Akustyka wnętrz jest – jak widać – bardzo ważna, a montaż paneli akustycznych może w tym pomóc. Jakość tych elementów jest w tym przypadku kluczowa – wiele zależy od klasy wykorzystywanych materiałów. 

Warto zwrócić uwagę na filc – żeby redukcja echa i pogłosu, czy poprawa jakości dźwięku były możliwe, musi on mieć odpowiednią grubość. Izolacja akustyczna zależy również od struktury tego materiału – włókna powinny być zwarte, co dodatkowo zapewni odporność na odkształcenia. Gęstość filcu powinna być jednak odpowiednio dobrana do jego grubości – dlaczego zachowanie równowagi jest tutaj kluczowe? Materiał musi bowiem wykazywać jednocześnie właściwości elastyczne, dzięki czemu idealnie dopasuje się do struktury lameli i zapewni odpowiednie krycie.

Montaż paneli akustycznych

Wiedząc już, czym właściwie są panele akustyczne i znając ich specyfikę, z pewnością zastanawiasz się, czy ich montaż jest skomplikowany. Dobra wiadomość jest taka, że wysokiej klasy produkty, które znajdziesz w ofertach sprawdzonych producentów, nie wymagają pomocy fachowca. Montaż paneli akustycznych jest równie prosty, co pojedynczych lameli, a nawet szybszy biorąc pod uwagę, że nie trzeba montować każdego elementu oddzielnie. Sprawdź jak montować lamele akustyczne!