Imitacja drewna na elewacji. Zastosowanie i montaż płytki Timber

Wygląd fasady to poza bryłą budynku najważniejszy aspekt wpływający na atrakcyjność wizualną naszego domu. Co więcej, nawet przy skromnych projektach odpowiednie materiały mogą z domu zrobić prawdziwą perełkę, dzięki czemu pozytywnie wyróżni się na tle innych budynków. Wraz z modą na ciekawe wykańczanie elewacji drewnem (które niestety wymaga częstych i kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych) polecamy świetne rozwiązanie, które łączy wspaniały wygląd drewna z niesamowitą użytecznością. Oto betonowe płytki Timber.

Kamień dekoracyjny Timber 1 – Wood

Do niedawna większość osób, szczególnie budując dom bez opieki projektanta lub architekta, po ociepleniu murów decydowała się na tradycyjny tynk, który zależnie od upodobań malowano w różnych kolorach. W ostatnich latach obserwujemy bardzo dobry trend – inwestorzy zdają sobie sprawę, że odpowiednia fasada to kluczowy element, decydujący o ostatecznym wyglądzie wymarzonego domu.

Na początku było drewno

Technologia budowania domów z drewna jest w Polsce obecna od lat i ma swoich zwolenników. Nie jest jednak tak popularna, jak technologie tradycyjne, murowane, stąd wiele osób stara się łączyć elementy i wprowadza na elewacje deski (czasem zwane szalówką albo deskami szalunkowymi) z różnych odmian drewna jak sosna, jesion, świerk, modrzew, czy drewno egzotyczne – np. okume, meranti. Odpowiednio przygotowane, termowane deski elewacyjne z dobrego surowca są drogie i wymagają kosztochłonnych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. 

STEGU, specjalizujące się w produkcji płytek elewacyjnych, zaczerpnęło więc wszystko, co najlepsze z drewna i postawiło na materiał, który pozwala na osiągnięcie pięknego efektu bez potrzeby cyklicznej impregnacji.

Timber – faktura drewna, zalety betonu

Płytka Timber idealnie odwzorowuje deski z naturalnego drewna. Ma wyrazistą strukturę, lekką chropowatość i subtelne sęki. Patrząc na nią odnosimy wrażenie, że obcujemy z prawdziwym drewnem. Niemniej jego imitacja, jaką jest płytka Timber to produkt z wysokiej jakości betonu – odpornego na mróz i wysokie temperatury, co gwarantuje niezmiennie atrakcyjny wygląd przez długie lata. 

Kamień dekoracyjny Timber 3 – Grey

Imitacja drewna na fasadzie – w trzech kolorach

Decydując się na Timber na ścianach swojego domu możemy wybrać jeden z trzech kolorów, w których płytka jest dostępna.

Płytka Timber 1 Wood (żywy odcień drewna) idealnie sprawdzi się na fasadzie, która ma mieć klasyczny, ciepły wygląd naturalnych desek drewnianych. Niemniej projektanci wspaniale potrafią wykorzystać Timber 1 Wood także w nowoczesnych domach, w których króluje szarość i biel. Śmiały zabieg ma na celu przełamanie monotonii takich elewacji.

Timber 2 Beige (delikatny beż) jest bardzo uniwersalny, bo pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych elewacji. Jest częstym wyborem do domów niedaleko miasta, których domownicy stawiają na efekt drewna, jednak w stonowanej formie. Natomiast Timber 3 Grey (szary) ozdabia elewacje, które od początku do końca mają być spokojne, nowoczesne, ale z ukłonem dla klasycznego materiału jakim jest drewno. Świetnie połączy się nie tylko z białymi i szarymi fasadami, ale też z mocnymi kolorami – jak modne bordo czy złamane żółcie, atrakcyjne piaski.

Płytka drewnopodobna na elewacji – koncept

Zostawiając na boku kolory, warto dowiedzieć się, gdzie na elewacji montować płytkę imitującą drewno.

Po pierwsze, w przeciwieństwie do mrozoodpornych płytek cegłopodobnych z gamy STEGU, takich jak Boston, Cambridge, Country, Dublin, Monsanto i Rustik (kliknij i zobacz płytki), płytek drewnopodobnych zasadniczo nie stosujemy na cokołach. Powód? Dom pokryty tynkiem betonowym oparty o drewnianą podstawę przeczy utartym standardom w budownictwie. Jeśli jednak zdecydujemy się na całe powierzchnie ścian pokrytych płytką imitującą drewno, wtedy można też nim obłożyć cokoły.

Możliwości wykorzystania płytek imitujących drewno na elewacji jest bardzo wiele. Timber świetnie sprawdza się na wybranych partiach. Mogą być to podcienia, ściany wyznaczające strefy, wypełnienia przestrzeni między oknami lub np. jako pionowe pasy łączące piętro z parterem w centralnej części budynku.

Wybierając Timber na ganek, możemy też wykorzystać go w przedpokoju, co wprowadzi modny dziś efekt łączenia przestrzeni w jednym stylu wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Kamień dekoracyjny Timber 1 – Wood

Jak to zrobić – montaż

Czy to trudne? Nie. Płytkę STEGU Timber możemy spokojnie zamontować we własnym zakresie, bez pomocy profesjonalnej ekipy budowlanej.

Potrzebna będzie nam piła z tarczą diamentową do płytek betonowych, szpachelka z zębami do nakładania kleju, tarka do przetarcia płytek od wewnętrznej strony i poziomica.
Należy pamiętać, że podczas klejenia oraz 48 godzin po jego zakończeniu temperatura otoczenia powinna się mieścić w przedziale od +5odo +25oC.

Wyklejanie należy rozpoczynać od narożników lub miejsc najbardziej reprezentacyjnych, zawsze od dołu. Najlepszy efekt uzyskuje się klejąc kolejne rzędy z przesunięciem o 1/2 szerokości względem wcześniejszego rzędu. Przy płytce Timber o długości 53 cm stwarza to wyjątkowy efekt wizualny. Podczas montażu używamy kleju Multielastik lub Elastik. Po 14 dniach od zakończenia prac powierzchnię płytek należy zaimpregnować środkiem Żywy kolor do kamienia. Więcej na temat montażu płytek betonowych – TUTAJ