Śledzenie, interpretowanie i kreowanie trendów to nasza pasja. Świat designu jest skarbnicą zarówno ponadczasowych, jak i świeżych pomysłów, zmieniających nasze mieszkania i domy na lepsze, ciekawsze lub po prostu wygodniejsze, a jednocześnie stylowe.
Płytki architektoniczne New York
No więc co w designie piszczy z ekscytującym początkiem 2020 roku? Dlaczego ekscytującym? To wstęp do nowej dekady, wielu zmian i kontynuacji szlachetnych trendów, które mają szansę wejść na stałe do świata interior designu (i nie tylko). Mowa tu o nurtach eko – zero waste lub less waste oraz designie biofilicznym. Bliskość natury i poszanowanie środowiska naturalnego to zdecydowanie myśl przewodnia roku 2020.
Projektowanie w zgodzie z naturą
W designie biofilicznym w skrócie chodzi o wprowadzenie natury do naszego życia. Zarówno w architekturze, przestrzeniach miejskich czy w domu lub mieszkaniu. Nie chodzi o ucieczkę z miasta, ale o jego przystosowanie do ludzkiej potrzeby przebywania w naturalnym środowisku. To nie krótkotrwała moda tylko bardziej stałe pragnienie. Im więcej natury w designie tym lepszy efekt dla mieszkańców, którzy mają lepsze samopoczucie, odczuwają mniej stresu i dolegliwości fizycznych.
Kamień dekoracyjny Sierra 3
Projektowanie przestrzeni zgodnie z zasadami biofilii ma wpływać na kreatywność, mobilizację i samopoczucie. Oto kilka najciekawszych i istotnych wzorców.
Światło – dynamiczne i rozproszone
Chodzi o wykorzystanie różnego natężenia światła i cienia, tak aby uzyskać efekt oświetlenia zbliżonego do naturalnego. Tam gdzie jest taka możliwość warto postawić na duże okna lub duże przeszklenia tarasowe.
Wizualny i pośredni kontakt z naturą
W miarę możliwości należy zadbać o widok z okna na park, skwer czy las, lub po prostu zieleń we wnętrzu. Kwiaty doniczkowe, zielone ściany, ogrody wertykalne. Wprowadźmy także bodźce pozawzrokowe np. odtwarzacz dźwięków nawiązujących do natury: śpiewu ptaków, szumu wody lub drzew.
Kamień dekoracyjny Timber 1 – Wood
Woda we wnętrzu
Na przykład ściany wodne, odtwarzanie szumu fal, grafiki i obrazy z motywami wodnymi, akwarium lub ozdoby wodne, np. szklana miska z pływającymi kwiatami czy też zielonymi lub niebieskimi świeczkami.
Formy i wzory z natury
Chodzi o dobór przedmiotów o kształtach, wzorach lub teksturach nawiązujących do przyrody. Mogą to być meble o opływowych kształtach lub widocznych słojach i sękach, kamienie dekoracyjne nawiązujące do piaskowca np. Creta czy też deski drewniane lub panele podłogowe o drewnianym wzorze.
Kamień dekoracyjny Creta 1
Drewno we wnętrzu a ekologia
Zastosowanie drewna to jeden ze sposobów wprowadzenia natury do wnętrza. Drewno wnosi do pomieszczenia ciepło a do tego jest świetną ozdobą i sprzyja relaksowi. Ale warto świadomie wybierać produkty drewniane. W przypadku producentów podłóg zwróćmy uwagę na takich, którzy czerpią drewno z odpowiednio gospodarowanych lasów. Tak samo będzie w przypadku drewnianych paneli ściennych. Jako akcent biofiliczny świetnie sprawdzą się panele Wood Collection, które są pozyskiwane w ekologicznym procesie i mają certyfikat FSC (oznacza to, że las z którego pozyskany jest surowiec jest gospodarowany w sposób chroniący naturalny ekosystem).
Panele drewniane Pure z serii Wood Collection
Zero waste and less waste we wnętrzach
Czy to możliwe? W każdym aspekcie życia jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie choćby plastiku i papieru oraz wybierać produkty firm, którym przyświeca cel ograniczania marnotrwstwa. Dotyczy to także designu. Ozdobne instalacje z plastiku, krzesła a nawet ramy łóżek z tektury, obrazy z fragmentów “śmieci” (metalu, plastiku, kapsli) to zaledwie kilka przykładów.
Coraz więcej marek podąża za ekologicznymi rozwiązaniami, minimalizowaniem odpadów oraz wykorzystywaniem surowców wielokrotnie. Warto zwracać na to uwagę. Firma STEGU stawia na automatyzację, innowacje i co najważniejsze ekologię. Dzięki innowacjom opracowanym przez nasz zespół, odpowiedniej organizacji produkcji, specjalistycznym maszynom i technologiom, całkowity odpad (pozostałości) z produkcji płytek betonowych jest ponownie wykorzystywany w procesie produkcyjnym.
Back to black
Kolor czarny w 2020 roku wraca do łask we wszystkich pomieszczeniach. W kuchni zagości na blatach, frontach szafek, bateriach, zlewach lub w formie dekoracyjnej, monochromatycznej elektroniki. Świetnym przełamaniem takiej stylizacji będą elementy drewniane i płytki cegłopodobne np. Loft na ścianie. Natomiast w łazience czarny sprawdzi się na ścianie za zlewem czy też w kabinie prysznicowej lub na brodziku.
Płytki cegłopodobne Loft 1
Czarny na salonach zdominuje ściany, choć nie wszystkie. Przekonanie o tym, że czarny pomniejsza pomieszczenia odeszło w zapomnienie. Oczywiście zastosowanie czerni na wszystkich płaszczyznach w salonie mogłoby mieć takie konsekwencje, ale rok 2020 jest figlarny i przynosi ciekawe łączenia kolorów na ścianach. Czarny z butelkową zielenią i bielą, czarny z klasycznym niebieskim wytypowanym jako kolor roku 2020 (Pantone Color of The Year – Classic Blue) przez Instytut Kolorów Pantone, czarny z głębokim odcieniem bordo i bielą. Mile widziane są ściany z teksturą. W takich wnętrzach wspaniale sprawdzą się płytki cegłopodobne Metro.
Płytki cegłopodobne Metro 1
W wersji dla odważnych czarną ścianę można zestawić z szarą płytką cegłopodobną Boston i dwiema białymi ścianami. Do tego jasne, dębowe podłogi o miodowym odcieniu, metalowe dodatki, granatowa sofa i uzyskamy lekko melancholijną i bardzo stylową przestrzeń. Efekt będzie oszałamiający.
Odważnie, eklektycznie i personalnie
Jedno albo drugie? Moda na jeden typ mebli we wnętrzu przemija. Komplety skandynawskie czy też ostrożnie dobrane meble z ubiegłej epoki to przestarzałe spojrzenie na design. Homogeniczne pomieszczenia z czasem stają się nudne, dlatego warto pójść w kierunku eklektyzmu, w którym widoczny jest charakter mieszkańców, a aranżacje nabierają więcej luzu. Podoba Ci się kamień dekoracyjny lub płytki cegłopodobne? Voilà – to świetne podkreślenie indywidualizmu w mieszkaniu.
Płytki cegłopodobne Country 640
Nie wahaj się wprowadzać do wnętrz akcentów personalnych. Pamiątki z podróży spokojnie możesz połączyć z meblami vintage i nowoczesną prostą sofą. Do tego fotel z innej bajki i przestrzeń nabierze ciekawszego wyrazu. Wykorzystanie różnych rodzajów mebli i dekoracji to szaleństwo, na które można sobie pozwolić uzyskując wystrój uniwersalny.