Płytki cegiełki z fugą czy bez? Które i kiedy wybrać?

Cegła we wnętrzach jest zawsze świetnym wyborem. Aranżacje z jej udziałem są przy tym coraz ciekawsze i odważniejsze. Można powiedzieć, że wykorzystanie cegły ewoluuje. Przy nieskończonej ilości inspiracji na takich portalach jak Instagram, Facebook, Pinterest można stworzyć niepowtarzalną kompozycję. Ale inspiracja to nie wszystko. Czym się kierować wybierając cegłę, która będzie odpowiadać naszym potrzebom?


Płytki cegłopodobne Parma z gotową fugą

Wybierając materiały wykończeniowe na ścianę uwagę zwracamy na wygląd, jakość wykonania oraz walory praktyczne. Jeżeli chcemy wykończyć ścianę samodzielnie i możliwie bezproblemowo naszą uwagę przyciągną płytki cegłopodobne z gotową fugą (czerwone cegiełki Monsanto) oraz nowoczesne, innowacyjne płytki połączone w panele, takie jak Metro czy Brickal – składające się z kilku płytek połączonych w jedną całość.

Zalety płytek z gotową fugą

Wybór płytek z fugą lub bez fugi to nie tylko kwestia estetyczna. Kluczowe znaczenie ma tutaj montaż. Płytki z gotową fugą np. biała Parma oraz płytki w panelu (cztery złączone płytki) np. Cellar z gotową fugą są łatwiejsze i szybsze w montażu. Oznacza to, że są idealnym wyborem dla osób, które decydują się na wykonanie ściany własnymi siłami. 

CELAR 1

Płytki cegłopodobne Cellar z gotową fugą

Gotowa fuga sprzyja budowlanym laikom i pozwala na bezstresowy montaż. Nie ma mowy o ubrudzeniu cegiełki zaprawą do spoinowania czy też jej krzywym ułożeniu. Pierwsza linia położonych płytek wyznacza tor kolejnych rzędów bez konieczności rysowania linii na ścianie.

Montaż płytek z gotową fugą

Pierwszym, niezwykle istotnym krokiem jest oczyszczenie ściany z farby, tapety, zabrudzeń i kurzu. Tak przygotowaną ścianę gruntujemy GRUNTEM STEGU, postępując zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Należy pamiętać też o tym, że przed montażem płytek trzeba sprawdzić poziomicą czy podłoga jest równa. Jeśli nie jest, zalecamy montaż listwy poziomującej, żeby układane płytki były w równej linii.

Podczas wyklejania, cegiełki należy wyciągać z kilku kartonów jednocześnie, a przed nałożeniem na nie kleju oczyścić ich tył z pyłu produkcyjnego z pomocą tarki. Po zakończeniu prac płytki impregnujemy (po zalecanym okresie oczekiwania, gdy wyschnie klej).

Płytki do fugowania – dla kogo?

Miłośnicy wyglądu naturalnej cegły zestawionej z szorstką, ręcznie aplikowaną fugą z reguły decydują się na tradycyjne rozwiązanie, czyli płytki bezfugowe. Płytki tradycyjne pozwalają także na kreatywne wykończenie ściany. To my decydujemy jakiej szerokości, jakiego koloru, jakiej struktury (może być drobno- lub gruboziarnista) będzie fuga. A jeżeli pojawiają się wątpliwości odnośnie klejenia wystarczy zatrudnić do pomocy fachowca. Zdecydowana większość firm zajmujących się wykańczaniem wnętrz montuje płytki cegłopodobne.

Cegły do fugowania są często wybierane na wykończenie elewacji w tradycyjnym lub rustykalnym stylu (są mrozoodporne, praktyczne – nie widać na nich zabrudzeń). Duże spektrum kolorów i faktur betonowych płytek cegłopodobnych zachęca do ich wyboru. Należy pamiętać, że na elewacji można montować wyłącznie płytki betonowe (z fugą lub bez fugi, płytki gipsowe przeznaczone są do wnętrz). Hitami, zarówno w Polsce jak i w Niemczech, Holandii czy na Słowacji są płytki a’ la cegła – Country, Rustik oraz Cambridge.

Płytki cegłopodobne Country 618

Montaż płytek bezfugowych

Technika montażu płytek bez fugi w dużej mierze pokrywa się z montażem płytek z gotową fugą. Ściana musi być najpierw dokładnie oczyszczona i sucha, następnie zagruntowana, wyłożona płytkami i zaimpregnowana. Kluczową różnicą jest wyrysowanie linii, według których płytki mają być wyklejane. Przystępując do montażu należy postępować zgodnie ze szczegółową instrukcją. W przypadku STEGU jest ona dostępna na stronie www – kliknij i zobacz. 

Cegła z fugą lub bez, a styl wnętrza

W niektórych stylach wnętrzarskich tradycyjna fuga jest bardzo istotna i ceniona. Jest odpowiednim wyborem na przykład w aranżacjach industrialnych (tutaj świetnie sprawdzi się płytka Loft 1 – white lub Loft 2 – red), czy też vintage (polecamy zwrócić uwagę na płytki Rustik 540).

Płytki cegłopodobne Loft 1 

Do stylu skandynawskiego najlepszym produktem na rynku jest biała płytka cegłopodobna z gotową fugą, czyli Parma Stegu. Parmę wyróżnia klasyczny kształt, wyrazista faktura i rzecz jasna zintegrowana fuga, także w białym kolorze. Jej zastosowanie daje efekt spójnej, efektownej ściany z cegły. Parma jest równie często wykorzystywana w stylu prowansalskim, w którym stanowi jeden z głównych elementów dekoracyjnych.