Budujesz dom lub odnawiasz elewację? Wybór odpowiedniego i efektownego wykończenia to podstawa. Doskonałym wyborem są płytki cegłopodobne, dostępne w wielu kolorach i wzorach. Są bardzo praktyczne i łatwe w montażu. Dzięki temu wykończenie elewacji o wymarzonej barwie jest zarówno przyjemne jak i proste.
Płytki cegłopodobne Cambridge 13
Płytki cegłopodobne zwane czasem “imitacją cegły” to nic innego jak doskonałe odwzorowanie wyglądu i trwałości prawdziwej cegły, jednak w znacznie większym wyborze kolorystycznym. Wyróżniają je nie tylko walory estetyczne – urok starej cegły, ale przede wszystkim praktyczne. Mrozoodporne płytki dedykowane na elewację są wykonane z betonu, dzięki czemu są bardzo trwałe i wytrzymałe. Oprócz tego są łatwe w obróbce (docinanie) i montażu (występują modele do fugowania, z gotową fugą oraz gotowe narożniki, co znacznie skraca czas wyklejania płytek na elewacji). Co ważne płytki cegłopodobne nie wymagają odnawiania po latach, wystarczy je regularnie impregnować.
Elewacja, czyli wizytówka Twojego domu
Elewacja domu odpowiada za pierwsze wrażenie. Przyjemniej mieszka się w budynku, który spełnia nasze standardy estetyczne – po prostu nam się podoba za każdym razem, gdy na niego patrzymy.
Kształt domu i jego wykończenie może opowiadać różne historie lub przenosić nas w czasie. Przykładowo czerwona lub brunatna cegła Country na elewacji skojarzy nam się z holenderską i belgijską architekturą, którą charakteryzuje prostota. Natomiast białe płytki cegłopodobne takie jak Boston, połączone z czerwoną dachówką przywiodą na myśl dawne, sielskie dworki. Wykończenie elewacji budynku to prawdziwie kreatywne pole dla wyobraźni, dlatego warto wybrać odpowiednie materiały już na etapie projektowania domu.
Płytki cegłopodobne Country 668
Stylistyczna ciągłość wewnątrz i na zewnątrz domu
Płytki cegłopodobne są idealne, gdy chcemy nadać naszemu projektowi określony styl – np. rustykalny, nowoczesny czy też vintage. Dzięki płytkom dużo łatwiej utrzymać spójność stylistyczną na zewnątrz i wewnątrz domu. Dla przykładu Monsanto, czyli czerwona cegła z gotową szarą fugą, może być dominującym motywem przewodnim. Płytki można zamontować na jednej ze ścian domu oraz narożu tarasu, skąd płynnie przenikną do wnętrza salonu. W połączeniu z przeszklonymi drzwiami tarasowymi efekt będzie spektakularny.
Ochrona przed zabrudzeniami – praktyczny wymiar elewacji
Płytki cegłopodobne nie tylko zdobią elewację, ale pełnią także funkcję praktyczną. Są często montowane na cokołach (dolny pas elewacji bezpośrednio przy ziemi), żeby zapobiec zabrudzeniom, powstającym w trakcie ulewnych deszczy oraz uszkodzeniom spowodowanym wilgocią, oraz warunkami atmosferycznymi. Z podobnych przyczyn płytki bywają montowane pod dachem, parapetami, na kominie, kolumnach oraz narożach domu.
Płytki cegłopodobne Dublin
Płytki cegłopodobne na elewacji – z czym łączyć?
Płytki cegłopodobne świetnie sprawdzają się w połączeniu z klasycznym tynkiem. Zamontowane na wybranych fragmentach elewacji dodają budynkowi nowoczesnego sznytu. Ten efekt widać doskonale przy połączeniu szarej cegły Boston z białym tynkiem.
Oprócz tego cegła doskonale pasuje do naturalnych materiałów, np. drewna. Zestawiona z rustykalnymi deskami drewnianymi stworzy uroczy klimat wiejskiego domku. Dodatkowo cegła prezentuje się niezwykle oryginalnie w zestawieniu z dużymi, nieregularnymi kamieniami dekoracyjnymi. To świetna metoda na mix stylistyczny.
Płytki cegłopodobne Country 610
W pigułce – najpopularniejsze miejsca montażu płytek cegłopodobnych
- cokoły
- naroża
- pasy międzyokienne
- ganki
- ściany przy tarasie
- pasy wokół drzwi wejściowych
- garaże
- kolumny
- kominy
Czyli miejsca reprezentacyjne bądź narażone na zabrudzenia i wzmożone działanie czynników atmosferycznych. Nie oznacza to jednak, że cegła nie jest popularna na całej elewacji. Doskonale sprawdza się jako jednolite, oryginalniejsze od tynku, wykończenie eleganckiego domu. O tym napiszemy w osobnym artykule.