Czy kamień ozdobny może relaksować?

Włochy, Szwajcaria, Francja i Hiszpania to kierunki,  do których najczęściej udajemy się w sezonie zimowo-wiosennym, żeby wypocząć i nabrać sił na przetrwanie „polskiej pluchy”. Oprócz niekończących się tras narciarskich, rewelacyjnej pogody i malowniczych widoków, urzeka nas w tych regionach coś jeszcze…

 

Planując urlop w górach, myślimy nie tylko o przyspieszonym biciu serca podczas zjazdów narciarskich. Marzymy o kubku gorącej herbaty wypitej zaraz po zejściu ze stoku, płomieniach kominka, pod którym suszą się mokre od śniegu wełniane szaliki czy o ciepłej, aromatycznej kąpieli w wannie z widokiem na stok. Wybierając miejsce na urlop, większość osób decyduje się na wynajem rustykalnego domku w górach czy uroczej niewielkiej willi na uboczu miasteczka. Wnętrza tych miejsc bezsprzecznie kojarzą nam się z wypoczynkiem i spokojem. Na podłogach i sufitach króluje tam surowe drewno, a na ścianach kamień ozdobny, przypominający przekrój górskiego zbocza. Pokoje udekorowane są dodatkami w stylu eko czy rustykalnym, takimi jak: futrzane dywaniki, poroża, grube mosiężne ramy, masywne meble.

Skoro tak dobrze czujemy się we wnętrzach tych rezydencji i jesteśmy w stanie zrelaksować się w nich, to dlaczego by nie przenieść ich klimatu do naszych mieszkań i domów? Oczywiście byłoby szkoda zdzierać z podłogi panele, a zamontowanie belek sufitowych nie zawsze jest możliwe, ale zawsze możemy pobawić się wykończeniem ścian, odpowiednim oświetleniem oraz wyposażeniem.

Najprostszym rozwiązaniem, żeby poczuć się w domu „urlopowo”, jest rozpoczęcie metamorfozy od położenia na ścianach kamienia ozdobnego. Kamień ozdobny Stegu to odwzorowanie tekstury kamieni naturalnych, występujących w przyrodzie. Jak zaaranżować wnętrze, żeby nawet małe pomieszczenie zyskało urok górskiego domku?

Kamień ozdobny Nanga we włoskim klimacie

Płaskie duże kamienie o nieregularnym kształcie i rozmiarze to charakterystyczny element włoskich domków wypoczynkowych. Naturalna piaskowa kolorystyka często wzmocniona jest burgundem, oranżem lub słomkową zielenią. Dla uzyskania bardziej stonowanego efektu kamień ozdobny zestawia się z delikatną złamaną bielą i przygaszoną żółcią. Przycienione wnętrza oświetlone są ciepłym światłem z kinkietów i finezyjnych lamp i żyrandoli w stylu dworkowym. Wnętrza są pozbawione zbędnych dekoracji –  uwagę mają przyciągać eleganckie meble w stylu biedermeier oraz ciężkie, przykuwające wzrok zasłony.

5344_slow_life_umbria_relais_de_charme_0471604(1)

źródło: http://www.slowlifeumbria.it

Jeśli chcesz odwzorować ten styl w swoim wnętrzu, połóż na wybranej ścianie (lub w przypadku większego metrażu na kilku) kamień ozdobny Nanga Stegu. We wnętrzu wypełnionym Nangą możemy zrelaksować się i odetchnąć głębiej, czując bliskość natury. Delikatna, ciepła kolorystyka płytki ściennej równoważy jej nieregularną, wyrazistą strukturę. Kamień ozdobny został zaprojektowany tak, aby zachwycać zwolenników niebanalnych rozwiązań.  Ze względu na unikatowy kształt pojedynczych paneli, pozwala na stworzenie na ścianie niepowtarzalnych wzorów. Kolor kamienia ozdobnego podkreśli złamana biel w ciepłych odcieniach. Przytulności dodadzą meble w stylu amerykańskim –fotele uszaki i zamszowe pikowane sofy.

NANGA_1 (1) NANGA_1

Francuski szyk z kamieniem ozdobnym Grenada

Wnętrza apartamentów położonych w narciarskich kurortach Francji różnią się od włoskich przede wszystkim sposobem zaaranżowania przestrzeni, rodzajem kamienia dekoracyjnego oraz światłem. Kamień ozdobny jest tu bardziej wielowymiarowy, zdecydowanie drobniejszy i położony „bezfugowo”. Przykuwa uwagę kontrastową wielobarwną kolorystyką. Kamień na ścianie gra w tych wnętrzach pierwsze skrzypce. Pomieszczenia są wypełnione naturalnym światłem, które wpuszczane jest przez duże, przejrzyste okna. Meble odpowiadają nurtowi rustykalnemu. Często są połączeniem drewna z innymi materiałami. Przeważają tu proste formy, nadające wnętrzu elegancji.

gallery-spa-accueil

źródło: http://www.cheneaudiere.com/

Kamieniem ozdobnym Stegu, nawiązującymi do francuskiego szyku, są płytki dekoracyjne Grenada i Nepal. Oprócz naturalnej kolorystyki i rzeźbionego profilu Grenada zachwyca także praktyczną stroną. Szczęśliwi posiadacze tarasów i patio mogą umieścić  go na ścianie zewnętrznej, która odpowiednio doświetlona, stworzy romantyczną aurę, sprzyjającą długim wieczornym spotkaniom. W wnętrzu idealnie sprawdzą się jako obudowa kominka. Jeśli chcemy zwiększyć energooszczędność naszego wnętrza, można zastanowić się nad obudową kominka z kamienia naturalnego. Panele z naturalnego kamienia zatrzymują ciepło, oddając je do wnętrza długo po zagaszeniu kominkowego ognia.

GRENADA_1 (3) Rusty (9)

 

Panel Pure w szwajcarskim wydaniu

Szwajcarska sztuka architektury opiera się na tradycji budownictwa z drewna i kamienia. Pomieszczenia posiadają duże okna, pozwalające cieszyć się niepowtarzalnymi widokami. Daje to również wiele naturalnego światła i energii. Drewno obecne jest również we wnętrzu. Występuje nie tylko na podłogach i ścianach, ale również jako ciekawy element dekoracyjny. Jeśli kamień ozdobny to nie jest nasz „pierwszy wybór” warto sięgnąć po panele drewniane. Bliskość naturalnego materiału z pewnością ukoi po całym dniu.

zone-de-repos-cheneaudiere-jerome-mondiere-7-0

źródło: https://www.foorni.pl

Ocieplenie wnętrza elementami z drewna nie wymaga dużego zaangażowania finansowego ani remontowych rewolucji. Gotowe panele ścienne (np. Pure z Wood Collection Stegu) sprawdzą się w wielu aranżacjach. Mogą nie tylko zdobić ścianę w sposób tradycyjny, ale również być materiałem plastycznym dla kreatywnych. Nadadzą górskiego klimatu sypialni (np. w formie zagłówka) czy jadalni (jako parawan oddzielający część jadalnianą od dziennej).

pure (9) pure (22)