Kamień dekoracyjny, czyli pomysł na piękne i trwałe ogrodzenie

Ogrodzenie budynku zwiększa poczucie naszej prywatności i bezpieczeństwa, wyznacza granice. Może też zatrzymywać hałas, kurz, zapewniać intymność, utrudnić niechcianym gościom wstęp na posesję. Poza rolami praktycznymi, ogrodzenie ma jeszcze jedną, niebywale istotną funkcję – reprezentacyjną. W tym zakresie mamy dziś wspaniałe możliwości budowania ogrodzeń, które będą piękną wizytówką naszej posesji.

Szykując się do budowy lub remontu ogrodzenia warto wiedzieć, że do dyspozycji mamy ogrodzenia z kamienia naturalnego lub dekoracyjnego, betonu, drewna czy metalu. Wybór zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Przez wzgląd na wyjątkowe walory estetyczne i praktyczne, a przy tym bogactwo wzorów i kolorów polecamy ogrodzenia z kamienia dekoracyjnego, które mogą też być budowane z uwzględnieniem innych materiałów, takich jak drewno czy metal.

Już na etapie planowania ogrodzenia musimy wziąć pod uwagę, czy chcemy by było pełne, czy też ażurowe. Wszystko zależy od tego na ile chcemy się oddzielić od otoczenia, jakie mamy widoki, w jakim stylu jest nasz dom, jaka architektura znajduje się wokoło, na ile nasza posesja jest otwarta na balkony i okna sąsiadów. Czasem, mimo bardzo gęstej zabudowy posiadamy wiele drzew i krzewów, a to może powodować, że nie musimy wznosić wysokiego ogrodzenia. Podobnie będzie jeśli bryła domu posadowiona jest blisko ulicy, samoistnie stanowiąc niejako mur, który oddziela go od zgiełku. Część ogrodowa, wypoczynkowa, znajduje się po jego drugiej stronie.

Praktyczne ogrodzenia na lata

By zbudować odpowiednie ogrodzenie należy pamiętać, że musi się ono sprawdzić w przypadku każdej pogody i temperatury. Kamienie dekoracyjne stosowane na zewnątrz wykonane są z betonu – są odporne na mróz, wilgoć i upały. Dlatego ogrodzenia nimi obłożone będą nam służyć przez długie lata. Co ważne, kamień dekoracyjny można montować na ogrodzeniu wymurowanym zarówno z wylewanego betonu, betonu komórkowego, bloczków silikatowych czy też pustaków.

Gęsta zabudowa – pełne ogrodzenie wokół domu

Zacznijmy od wysokich ogrodzeń lub murów, które czasem, niestety, zastępowane są brzydkimi, odlewanymi płotami betonowymi. Pamiętajmy, że ogrodzenie musi współgrać z otoczeniem i po prostu być ładne. Domy położone w gęstej zabudowie, w miastach i na przedmieściach, gdzie występuje duże natężenie ruchu aut i pieszych, można otoczyć murem lub wysokim, jednolitym ogrodzeniem. I to pięknym, które zapewni świetną izolację akustyczną oraz prywatność. Do takich ogrodzeń polecamy wybór płytek dekoracyjnych Stegu Alzano, które charakteryzuje kolor piaskowca z delikatnymi przebarwieniami szarości, brązu i rdzy. Pokrycie ogrodzenia tymi płytkami doda ciepła każdej architekturze.

Przy nowoczesnych projektach, gdzie istotne jest zapewnienie prywatności, świetnie sprawdza się kamień dekoracyjny Grenada. Zależnie od preferencji do wyboru mamy kamienie w kolorach szarości/antracytu lub piaskowca. Uniwersalność tego kamienia pozwala na jego zastosowanie zarówno na ogrodzeniu, fasadzie, jak i ścianach wewnętrznych. Można w ten sposób stworzyć bardzo spójny, przenikający się projekt architektoniczny.


Kamień dekoracyjny Grenada 2

Dobrymi wyborami są też płytki Madera w kolorze antracytu lub Imperia – płytki o niezwykłej fakturze naturalnego kamienia o kształcie plastra bloku skalnego.


Kamień dekoracyjny Imperia


Kamień dekoracyjny Alzano

Ogrodzenia ażurowe

Tam, gdzie mamy więcej przestrzeni, dalej położonych sąsiadów (lub też opcjonalnie chcemy otworzyć się na interakcję z nimi) oraz istniejące lub planowane nasadzenia, stawiamy na niższe ogrodzenia, których przewodnim elementem będą cokoły i słupki pokryte kamieniem dekoracyjnym. Możemy też wtedy wykonać dodatkowe elementy małej architektury ogrodowej, jak mini murki na obrzeżach tarasu, czy ścieżek spacerowych, np. prowadzących do wodnego oczka czy pergoli.

Możliwości wykonania efektownego ogrodzenia ażurowego jest naprawdę wiele. Jego plusem jest to, że wpuszcza na posesję więcej światła. Możemy np. wykorzystać nowoczesne ażury metalowe (wtedy też stawiamy na spójną furtką i bramę). Wybierając właśnie metal, np. w kolorze antracytu, który nada ogrodzeniu lekkości, warto postawić na płytki cegłopodobne. Idealnym wyborem są płytki cegłopodobne Country, które wiernie odwzorowują starą belgijską cegłę. Specjalna technologia produkcji powoduje, że każda z płytek jest unikatowa, a ogrodzenia nimi pokryte zachwycają elegancką fakturą i grą barw.

Jeśli cegła ma współgrać z bardzo klasycznymi, swojskimi płotami sąsiadów, wtedy zamiast metalu wybieramy sztachetki drewniane, które warto jednak przycinać geometrycznie (zazwyczaj producenci oferują sztachetki zaokrąglone), co nada im nowoczesnej estetyki. Można też, dla przełamania konwencji, ułożyć je poziomo.


Płytki cegłopodobne Country 618


Płytki cegłopodobne Country 674

Bardzo dobrze na niskich ogrodzeniach sprawdzają się płytki dekoracyjne w jasnych odcieniach (wprowadzają południowy nastrój) – np. Nepal – płytki głęboko rzeźbione, lekkie, zachwycające precyzją wykonania i niewidocznymi krawędziami na pokrytej nimi powierzchni ogrodzenia.

Świetnie sprawdzi się również płytka dekoracyjna Stegu Roma, imitująca szlifowany piaskowiec. Wprowadzając nasadzenia o żywej barwie, zapewnimy sobie wokół domu odpowiednie kontrasty, znane z rozgrzanych słońcem włoskich krajobrazów.


Kamień dekoracyjny Nepal 1


Kamień dekoracyjny Roma 1

Warto pamiętać, że integralnymi częściami ogrodzenia są skrzynki na listy, oświetlenie, domofony lub wideodomofony, a często też wiaty śmietnikowe. Wszystko należy dobrać z uwzględnieniem całościowego, zamierzonego efektu końcowego.