Japandi to w ostatnim czasie jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich. Jasne, przestronne wnętrza z pięknymi meblami i minimalistycznymi dodatkami stały się synonimem eleganckiego wnętrza ze smakiem. Ten styl zachwyca swoim wyrafinowaniem, a jednocześnie przytulnością i lekkością.
Czym jest Japandi?
Japandi to nieoczywista hybryda wnętrz charakterystycznych dla Japonii oraz stylu skandynawskiego. Nieoczywista ze względu na odległość geograficzną, jednak wbrew pozorom, te dwa style łączy wiele cech wspólnych. Japandi opiera się o dwa główne założenia: funkcjonalność i minimalizm. Każdy przedmiot ma pełnić określoną funkcję. Bibeloty są zbędne, a wszystkie przedmioty domowników powinny mieć swoje miejsce w zamkniętych szafkach, poza kilkoma skrupulatnie dobranymi dodatkami – jak miękkie poduszki na kanapie czy bukiet suszonych kwiatów w wazonie.
Jadalnia w stylu Japandi. Na zdjęciu: lamele dekoracyjne LINEA Oak
Cechy stylu Japandi
Pomimo że Japandi uwielbia symetrię, proste formy i czyste linie, wręcz pożądana jest niedoskonałość. Wiąże się to z charakterystycznym dla Japonii stylem wabi-sabi, który cechuje się akceptacją mankamentów, a także przemijania. Ten styl docenia przedmioty z historią i widocznymi wadami – jak uszczerbiony wazon, popękana i pełna sęków struktura stołu czy nierównomiernie pokryta farbą drewniana podłoga.
Japandi łączy w sobie japońską filozofię wabi-sabi ze skandynawskim hygge. Celem jest to, aby doceniać to, co przynosi nam życie, jednocześnie czerpiąc radość z małych, codziennych przyjemności. Może być to filiżanka ciepłej kawy, spacer z psem czy promienie słońca wpadające do sypialni o poranku.
Ciemniejsza odsłona Japandi. Na zdjęciu: panele drewniane Tavola Carbon z serii Wood Collection
Odniesienia do natury
Funkcjonalne wyposażenie, minimalizm w wystroju, proste formy, nieidealne przedmioty, przytulność – co jeszcze wyróżnia Japandi? Ten styl ucieleśnia miłość do przyrody, dlatego we wnętrzach widoczne są przede wszystkim materiały występujące w naturze – drewno, kamień, rattan, wiklina, bambus, len czy bawełna. W pomieszczeniach dominuje paleta kolorów ziemi jak beż, szarość, kremowa biel i ciepły brąz, które czasem są przełamane zgaszonymi odcieniami zieleni, różu czy niebieskiego.
Ilość dodatków jest ograniczona, jednak aranżacja nie wygląda na ascetyczną. Kompozycja ma być harmonijna, nawet symetryczna, wprowadzając domowników w stan wyciszenia, spokoju i relaksu. Przytulność do wnętrza wprowadzają przede wszystkim miękkie tkaniny – obicie sofy, dekoracyjne poduszki, aksamitny koc czy puszysty dywan.
Przestronny salon, łączący przytulność z prostotą. Na zdjęciu: panele tapicerowane z serii
mollis® BASIC. 01 w kolorze M03
Oświetlenie powinno podkreślać delikatność i spokój charakteryzujące ten styl. Japandi najefektowniej prezentuje się przy dużej ilości światła naturalnego, wpadającego przez duże okna. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zadbać o źródło ciepłego i miękkiego oświetlenia, kreującego nawet półcień w pomieszczeniu.
Stwórz własny azyl Japandi
Z produktami STEGU możesz stworzyć własną aranżację w tym modnym stylu. Dębowe lamele z serii Linea? A może miękkie panele tapicerowane mollis® w odcieniu ciepłego beżu? Dodaj meble w naturalnych odcieniach drewna, wazon z suszoną trawą pampasową, kilka skrupulatnie dobranych dodatków i ciesz się pięknym, wyciszającym azylem w klimacie Japandi!