Jaki kamień dekoracyjny wybrać do wnętrza w stylu skandynawskim

Mieszkańcy Skandynawii kochają przyrodę i z niej czerpią inspiracje. Wnętrza są pełne przestrzeni i światła. Wiąże się to z rezygnacją ze zbędnych sprzętów czy elementów wystroju. W skrócie pomieszczenia są proste i przytulne, a szczególny nacisk kładzie się na podłogi i ściany wykończone naturalnymi materiałami.

Kamień dekoracyjny Sydney 2 – beige 

Styl skandynawski wywodzi się z filozofii projektowania, którą charakteryzują funkcjonalność, prostota i czyste linie. Najważniejsze jest życie w harmonii z otoczeniem, w którym pomaga przytulne, swobodne i proste środowisko domowe. Meble mają nieskomplikowane, geometryczne kształty, dzięki czemu nie dominują w pomieszczeniu. Mają za zadanie pomieścić jak najwięcej rzeczy w sposób przejrzysty i wygodny dla mieszkańców. By uniknąć wrażenia rozgardiaszu i bałaganu we wnętrzu, ilość dekoracji i bibelotów jest ograniczona. Natomiast ściany są utrzymane w jasnych barwach, najczęściej białych, choć czasem stosowane są beże i jasne szarości. Do takiej estetyki pasują proste i delikatne kamienie dekoracyjne np. Sydney 2 – beige.

Kilka słów o scandi

Styl skandynawski, zwany czasem stylem scandi, sięga lat 30. XX wieku. Pojawił w pięciu skandynawskich krajach: Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji. Sam termin „scandinavian design” pochodzi od nazwy objazdowej wystawy prezentowanej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w latach 1954-1957. Wystawa promowała uproszczony model życia i prezentowała różne pomysły i prace projektantów z Półwyspu Skandynawskiego. Po sukcesie amerykańskiego touru styl skandynawski zaczął przenikać do Ameryki Północnej i Europy.

Minimalistyczna filozofia scandi kładzie nacisk na czyste linie i proste projekty inspirowane naturą i klimatem. Styl wnętrz jest odzwierciedleniem warunków panujących w Skandynawii i postawienia emfazy na pozytywne ich aspekty. Głównym celem jest poprawa codziennego życia, dlatego scandi stawia na łatwo dostępne dla wszystkich produkty i materiały, a mianowicie: drewno, podłogowe deski drewniane, kamienie naturalne, kamienie dekoracyjne oraz ścienne panele drewniane.


Panele drewniane Pixel Wood Collection

Niejedno oblicze stylu skandynawskiego

Styl szwedzki.
Bardzo mocno nawiązuje do przyrody i jest najbardziej minimalistyczny. Najczęściej wykorzystywane jest drewno lub materiały nawiązujące do jego wyglądu, takie jak kamień dekoracyjny Timber o fakturze ciosanej deski. W stylu szwedzkim świetnie odnajdzie się w sypialni lub salonie. Na pozostałych ścianach dominuje wszechobecna biel. 

Kamień dekoracyjny Timber 1 Wood

Budując lub remontując dom warto wiedzieć, że Timber doskonale sprawdzi się na elewacji. Naturalne drewno na elewacji jest kosztowne w utrzymaniu, dlatego zastosowanie alternatywy w postaci betonowych, odpornych na warunki atmosferyczne płytek, jest idealnym i praktycznym rozwiązaniem.


Kamień dekoracyjny Timber 1 – Wood

Styl fiński.
Najważniejszym jego elementem jest kontrastowe zestawienie kolorów, najczęściej czerni i bieli także na ścianach. Warto postawić na nietypowe rozwiązanie – czarny kamień naturalny Nero. Najwięcej kontrastów pojawia się na tekstyliach – poduszkach, narzutach, zasłonach i dywanach. Wzornictwo przybiera geometryczne formy trójkątów, rombów, pasów. To sposób na nadanie przestrzeni symetrii i przejrzystości.


Kamień naturalny Nero

Styl fiński jest najmniej dekoracyjny i uważany za najbardziej nowoczesny. Na ścianie w tym stylu sprawdzą się także kamienie dekoracyjne Palermo, w białym lub grafitowym odcieniu, o ciekawym, geometrycznym kształcie cienkich, nieregularnych pasków. Palermo pasuje m.in. do drewnianych wykończeń i dodatków, miękkich tkanin, wiklinowych ozdób i geometrycznych wzorów. 

Kamień dekoracyjny Palermo 2 – graphite

Styl duński.
Sentymentalny, romantyczny klimat. Styl duński w porównaniu do dwóch poprzednich jest pełen kolorów – klasyczną biel przełamują tutaj dodatki w pastelowych barwach. Meble mają raczej łagodne linie i obłe kształty. Natomiast wizytówką stylu zdecydowanie jest wzornictwo duńskie znane na całym świecie.
Ściany są białe, choć mogą być przełamane delikatnymi, beżowymi lub piaskowymi barwami. W prostych i minimalistycznych stylach ciekawym rozwiązaniem jest dekoracyjna, dominująca ściana. W estetyce duńskiej idealnym wyborem jest kamień dekoracyjny Creta o fakturze ręcznie łupanego piaskowca, który zachwyci każdego.


Kamień dekoracyjny Creta 1 – cream

Styl skandynawski – ewolucja

Wiemy już, że pod jedną nazwą kryją się trzy “nurty” scandi: fiński, szwedzki i duński, które inspirują wystrój wielu polskich domów i mieszkań. Ale na tym nie koniec. Styl skandynawski przechodzi różne metamorfozy a wśród nich:

  • Dark Nordic, do którego przeniknęły ciemniejsze barwy mebli wypoczynkowych, wykończenia ścian oraz dekoracji w kolorach: granatu, bordo, kobaltu oraz butelkowej zieleni,
  • Scandi-Boho to mariaż stylu skandynawskiego z elementami bohemian, a mianowicie meblami wypoczynkowymi o kwiecistych wzorach, etnicznymi tkaninami, futrzanymi narzutami i ozdobami z piór,
  • Nordic Noir, czyli kryminalne inspiracje wnętrzarskie czerpane ze skandynawskiej literatury i filmografii. Poczytni autorzy np. Jo Nesbo czy Henning Mankell kreują zarówno fascynujące postaci, jak i miejsca zbrodni. Monochromatyczne meble, metalowe lub postarzane szafki na dokumenty czy też biurko, ciemno szare i czarne ściany to doskonałe elementy przełamujące klasyczną dla scandi biel. W takim wnętrzu doskonale sprawdzi się kamień dekoracyjny Umbria o szarej barwie.