Urządzasz dom lub mieszkanie? Szukasz inspiracji? Wybierz się w podróż przez charakterystykę stylu industrialnego. Poznaj jego cechy, historię i propozycje idealnego wykończenia ścian.
W latach 60-tych i 70-tych XX wieku opuszczone fabryki, magazyny i przestrzenie przemysłowe na terenach Nowej Anglii i nowojorskiego dolnego Manhattanu były adaptowane na przestrzenie mieszkalne. W ten sposób powstały pierwsze, dziś już słynne na całym świecie, nowojorskie lofty.
Wysokie ściany, ogromne okna, duża przestrzeń (dzielona raczej na strefy aniżeli pokoje), pofabryczny design – metalowe lampy, surowe ściany o fakturze betonu lub cegieł, widoczne przewody elektryczne to podstawowe cechy stylu industrialnego.
Płytki architektoniczne Constructo
Industrialny wystrój przeniknął do Polski pod koniec lat 90-tych. Kojarzony z ogromnym metrażem na początku wykorzystywany był w większych domach lub loftach, lecz z biegiem czasu stał się popularny także w mniejszych mieszkaniach, a nawet kawalerkach, którym służy zasada podziału stref w otwartym pomieszczeniu. Oprócz tego styl industrialny cieszy się ogromną popularnością w przestrzeni publicznej m.in. w galeriach sztuki, kawiarniach, pubach, klubach i oczywiście halach targowych.
Kilka słów o loftach
W drugiej połowie XX wieku w Nowym Jorku nieuregulowane prawo budowlane i sporo opuszczonych budynków przemysłowych przyciągały artystów z całych Stanów, którzy przekształcali te przestrzenie w lofty – niedrogie mieszkania, nadające się do zakwaterowania i pracy.
Ogromne, puste, niedokończone powierzchnie, brak podstawowych udogodnień, takich jak kuchnia czy łazienka, stanowiły płótno dla kreatywnych mieszkańców. Ze względu na brak funduszy na remonty, wiele loftów zachowało zastane cechy konstrukcyjne budynku – np. odsłonięte, drewniane belki, otwartą przestrzeń, ceglane lub betonowe ściany, odsłonięte kable. Obecnie to kluczowe atrybuty miejskich loftów, które sprzyjają rodzinnej integracji i artystycznemu luzowi. W takich wnętrzach nie ograniczają nas ściany, a strefy mogą być oddzielone od siebie na wiele kreatywnych sposobów np. z pomocą szklanej ścianki działowej, która zachowuje efekt otwartości pomieszczenia, czy też mebli wypoczynkowych.
Płytki architektoniczne New York
Charakterystyka stylu industrialnego w pigułce
Najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę:
- wykorzystanie materiałów i wykończeń inspirowanych naturą – drewna lub kamieni/płytek drewnopodobnych, płytek architektonicznych o fakturze betonu, płytek cegłopodobnych, jastrychu cementowego
- podkreślanie piękna surowego szkieletu budynku, w postaci odsłoniętych belek i rur, wolnostojących filarów
- modułowy układ domu na otwartym planie
- kreatywne sposoby wykorzystania przestrzeni – antresola, ciekawe partycje
- współczesne meble z przemysłowymi cechami
Chodzi o to, aby architektura i układ mieszkania zachwycały. Naturalne kolory, takie jak kremowy, brązowy, biały, czarny i szary, stanowią podstawę w stylu industrialnym.
Wykończenie w stylu industrialnym
W industrialnym wnętrzu, czy to w bloku czy w domu, nasz wzrok przyciągają przede wszystkim surowe mury. Materiałami charakterystycznymi dla wystroju industrialnego są beton i cegła. Obecnie na ściany coraz częściej wybierane są nowoczesne płytki architektoniczne o fakturze betonu, z widocznymi wżerami i oryginalnymi fakturami.
Do wyboru mamy klasyczne, gładkie płyty New York o porowatej powierzchni i prostokątnym kształcie lub płytki Constructo o fakturze i kształcie deski szalunkowej. Płytki architektoniczne wykonane z gipsu cechuje lżejsza waga niż płyty betonowe, dlatego są łatwiejsze w montażu i bardziej praktyczne, a przy tym wizualnie niczym się nie różnią od betonu. Dodatkowo płytki architektoniczne na ścianie z powodzeniem można łączyć z płytkami cegłopodobnymi. W stylu industrialnym sprawdzą się płytki Loft lub Monsanto. Beton z cegłą to najbardziej klasyczne połączenie, do którego pasują szklane, metalowe i drewniane ozdoby. W takiej aranżacji odsłonięte, a wręcz wyeksponowane kaloryfery, kable czy też rury będą dodatkowym atutem.