Elewacja w stylu rustykalnym. 7 sprawdzonych kamieni dekoracyjnych

Styl rustykalny to inspirowane naturą tekstury i ciepłe kolory ziemi. Jest bezpretensjonalny i bliski każdemu z nas. Jeśli nasz dom ma być miejscem, które lubimy i które będzie się podobać dosłownie każdemu – stawiajmy na wzory rustykalne.

Płytki cegłopodobne Rustik 526

Styl rustykalny nie dąży do polerowanego ideału, jego kwintesencją jest delikatna nieregularność, lekkie „zużycie” – słowem naturalny i prawdziwy wygląd inspirowany nie tylko naturą, ale też setkami lat tradycji rzemieślniczych. Przywodzi na myśl domy na wsi, jednak w powszechnym zastosowaniu skupia się jedynie na wnętrzu, a jeszcze ściślej na kuchniach i salonach, gdzie pojawiają się odsłonięte belki sufitowe, szerokie deski na podłodze, elementy kamienne, ceramika, ozdobne uchwyty do mebli. Wszystko to zestawia się ze starymi komodami, czasem miedzianymi dodatkami, wikliną, obrazami pokazującymi sielskość krajobrazu lub piękno natury. Decydując się na styl rustykalny we wnętrzu musimy pamiętać o konsekwencji, gdyż jest to styl, który lubi zabawę dodatkami, jednak nie znosi, gdy nagle ucieka ona w zupełnie inną estetykę. Więc po salonie i kuchni, powinien się też pojawić w innych pomieszczeniach, włączając w to łazienkę.

Konsekwencja, czyli elewacja w stylu rustykalnym

Konsekwencja we wprowadzaniu stylu rustykalnego nie może kończyć się na wnętrzu. Elewacja naszego domu jest równie ważna. Nie chodzi tylko o to jakie wrażenie robimy na gościach. Pamiętajmy, że to my patrzymy na nią każdego dnia wchodząc i wychodząc z domu, spędzając czas na trasie, w ogrodzie, bawiąc się z dziećmi, organizując grilla. Musi być więc przemyślana i powiązana ze stylem, jaki zagości we wnętrzu.

Myśląc o fasadzie w stylu rustykalnym możemy postawić na efekt kamienia lub starej cegły. Możliwości jest mnóstwo, gdyż można skorzystać z przynajmniej kilkudziesięciu różnych wzorów i kolorów płytek dekoracyjnych. Elewacyjne płytki Stegu są nie tylko piękne, ale też mrozoodporne i świetnie sprawdzają się na mocnym słońcu i deszczu.

Kamień dekoracyjny na elewacji

Wybierając kamień dekoracyjny w stylu rustykalnym musimy zwrócić uwagę na jego kolor i kształt. Nowoczesne formy, geometryczne wzory, odcienie betonu, antracytu – takie płytki nie znajdą tu swojego zastosowania. Jakie więc wybrać?

Calabria to wyjątkowa płytka doskonale imitująca włoskie wapienie. Idealnie sprawdzi się w wiejskiej posiadłości lub domu, który mimo bliskości miasta ma być oazą spokoju. Różnej wielkości geometryczne kamienie pozwalają na ich dość dowolny montaż, a przy tym przywołują na myśl stare domostwa południowej Europy.

Kamień dekoracyjny Calabria

Inny charakter, choć równie sielski w swych wapiennych odcieniach, ma kamień elewacyjny Jura. Wyróżnia się nieregularnymi kształtami kamienia, który był swobodnie ciosany, bez zamiaru nadania mu jednolitych kształtów.

Trafionym wyborem na rustykalną fasadę domu będzie kamień dekoracyjny Alzano o delikatnych przebarwieniach i odcieniach piasku, brązu, rdzy, i szarości.

Kamienie dekoracyjne Stegu w kolorach ziemi, o zdecydowanych, porowatych i szorstkich fakturach, stanowią świetne tło dla całej gamy dodatków, które pojawią się wokół domu. Pasują do nich rośliny zielone i kwiaty, donice (również kolorowe), stare narzędzia rolnicze czy też mała architektura ogrodowa oparta o kamień, drewno lub stal.

Fasada z rustykalną cegłą

Płytki cegłopodobne mogą stworzyć idealną elewację w stylu rustykalnym. Jednym z najlepszych wyborów, jak sama nazwa wskazuje, są cegiełki Rustik w odcieniach czerwieni, beżu, brązów i żółci. Wszystkie charakteryzują się nieregularną powierzchnią, wżerami, przetarciami nadającymi im odpowiedniego, dojrzałego charakteru. Decydując się na płytki Rustik możemy zestawić je ze stolarką okienną i drzwiową w kolorze nie tylko białym, ale też np. czerwonym, zielonym czy też we wszelkich odcieniach naturalnego drewna.

Płytki cegłopodobne Rustik

Bardzo dobrym wyborem jest też płytka Cambridge, która przywodzi na myśl klimaty pięknych zakątków zachodniej Anglii. Pośród 11 wzorów warto skorzystać z niepowtarzalnych płytek, na których powierzchniach czerwienie mieszają się z bielą, szarością lub też z beżami i różem. Płytki Cambridge gwarantują poczucie obcowania z materiałem, który wyszedł spod ręki najlepszych rzemieślników.

Rustykalne, podmiejskie klimaty przywodzą też płytki cegłopodobne Country (polecamy szczególnie model 610), które idealnie odwzorowują starą cegłę belgijską. Ta płytka, jak jej pierwowzory pod Brugią i Antwerpią, bardzo dobrze wypada na całych elewacjach budynków. 

Płytki cegłopodobne Country 610

Przy elewacjach z płytek cegłopodobnych o rustykalnym charakterze warto postawić na dodatki – jednolicie pomalowane płoty, zieleń, zewnętrzne „bibeloty” – donice, stare koła od wozu czy też gustowną małą architekturę (skalniaki, nieregularne murki).

Styl rustykalny lubi drewno

To fakt niepodważalny. W naszym klimacie domy drewniane mogą się sprawdzić, niemniej generują duże nakłady pracy w związku z potrzebą częstej i kosztownej impregnacji.

Z tego względu Stegu stworzyło płytkę betonową Timber na elewacje, która w sposób perfekcyjny oddaje wygląd naturalnego drewna (z przynależną mu chropowatością i sękami), jest jednak trwała i nie wymaga takich nakładów (pracy i kosztów) jak naturalne drewno (czy też popularne i drogie kompozyty).

Kamień dekoracyjny Timber 1