Cegła w salonie: biała, szara a może czerwona? Jaki kolor i fugę wybrać?

Wyeksponowana cegła jest niezmiennie jednym z najlepszych wyborów, jeśli chcemy mieć po prostu piękną, designerską przestrzeń do życia. Robi wspaniałe wrażenie, przykuwa wzrok i wpisuje się w każdą stylistykę.
Płytka cegłopodobna Parma 1 – White z gotową fugą

Dziś każdy może sobie pozwolić na ścianę z pięknej cegły, która będzie wysmakowanym i dominującym elementem wnętrza. Każdy, gdyż cegła może trafić zarówno do domów czy kamienic, jak i mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Jest niedroga i łatwa z montażu w każdej przestrzeni.

Stare budownictwo – sposoby na cegłę

Posiadając mieszkanie w kamienicy możemy pokusić się o zerwanie tynków i sprawdzenie jak wygląda cegła pod spodem. Jeśli jest ładna, zacznie się wtedy mozolne czyszczenie (piaskowanie), a  następnie kolejne zabiegi pielęgnacyjne, by wydobyć najlepszy kolor oryginału. Przy dużym nakładzie czasu, pracy i środków finansowych można uzyskać bardzo ładny efekt.

Można jednak zrobić to prościej, szybciej i taniej. A do tego wedle uznania z góry wybrać preferowany kolor – np. czerwony, biały lub szary. Wysokojakościowe płytki cegłopodobne Stegu z gipsu lub betonu występują w kilkudziesięciu odmianach i kolorach. Ponadto, część z nich ma już gotową fugę, co dodatkowo ułatwia nam pracę i maksymalnie skraca czas montażu.

Czerwona cegła w każdym mieszkaniu

Remontując, budując, zmieniając wystrój z góry możemy wybrać kolor cegły. Zawsze trafionym wyborem jest klasyczna czerwona cegła (mamy tu do wyboru wiele odcieni). Zacznijmy od efektu cegły rozbiórkowej. Cegła z rozbiórki od wielu lat jest poszukiwanym materiałem. Jeśli już znajdzie się odpowiedni produkt, trzeba zająć się jej przycięciem na płytki o niewielkiej głębokości. Do tego dochodzi czyszczenie, wyklejanie, spoinowanie, itd. Tylko po co tyle zachodu?

Firma Stegu wprowadziła innowacyjną, czerwoną płytkę z gotową szarą fugą w idealnym odcieniu. Płytka cegłopodobna Monsanto idealnie odwzorowuje starą cegłę rozbiórkową, ale dzięki zastosowanej technologii bezfugowej układa się ją niczym klocki.

Płytki cegłopodobne Monsanto 1 – Red z gotową szarą fugą

Dla osób preferujących zaokrąglone, miękkie brzegi idealnym wyborem jest płytka Loft 2 w kolorze czerwonym (dostępny jest też kolor biały). Świetnie odnajduje się w  przestrzeniach loftowych i nowoczesnych, gdzie rządzi minimalizm. Tę płytkę należy fugować.

Płytka cegłopodobna Loft 2 

Cegła w klasycznym wydaniu nie musi być w swoim kolorze jednolita. Płytka cegłopodobna Country (polecamy szczególnie model 640 i 668) odwzorowuje stare cegły belgijskie. Country to cegiełki, w których widać różne odcienie – od czerwieni, po bordo i brąz. Na ścianie tworzy efektowną, niejednolitą powierzchnię. Przy jej montażu polecamy zastosowanie grafitowej fugi (zbyt jasna niepotrzebnie odciąga wzrok od gry barw i cieni, jaką niesie ze sobą nieregularna faktura cegiełki Country).

Biała cegła – uniwersalna i ponadczasowa

Biała cegła uważana jest za ponadczasową ze względu na nawiązanie do materiału stosowanego w budownictwie od wieków, ale także białą barwę. Biel doskonale wkomponuje się w każde wnętrze: od nowoczesnego, przez klasyczne, skandynawskie, prowansalskie, aż po rustykalne. Od wielu lat biała cegła triumfuje w stylu skandynawskim, ponieważ doskonale łączy się z ciepłymi pastelowymi barwami, drewnianymi dodatkami i prostymi w formie meblami, charakterystycznymi dla stylu scandi. I od tego się zaczęło. Obecnie biała cegła pojawia się wszędzie: w domach, mieszkaniach, restauracjach, butikach w każdym stylu. Pozostaje tylko wybrać odpowiedni model.

Parma – królowa wśród białych cegieł

Spośród białych płytek cegłopodobnych na szczególną uwagę zasługuje Parma o nieregularnej strukturze. To innowacyjna płytka z gotową fugą, której montaż jest niezwykle prosty. Montując Parmę na ścianie uzyskamy jednolity efekt kolorystyczny lica płytki i gotowej fugi, bez ryzyka zabrudzenia płytki tradycyjną fugą. Parma doskonale odnajdzie się na każdej ścianie w salonie: może być zamontowana za kanapą, za telewizorem, przy stole w jadalni, na ściance działowej czy też wyspie kuchennej. Jest prawdziwie uniwersalna.


Płytka cegłopodobna Parma 1 – White z gotową fugą 

Biała cegła w stylu industrialnym. Którą wybrać?

W stylu industrialnym ściany są bardzo oryginalne i dopracowane. Z pozoru niedokończone, a tak naprawdę w stu procentach idealnie przygotowane i przemyślane. Odpowiedzią na te potrzeby jest płytka Cellar z gotową fugą. Co ją wyróżnia? Po pierwsze różna długość poszczególnych cegiełek. Po drugie niespotykana dotąd na rynku gotowa fuga, która wypływa lekko poza lico płytki. Daje to ciekawy trójwymiarowy efekt, a ściana prezentuje się jak oryginalna pozostałość po starej fabryce. Oprócz tego Cellar to cegiełka w panelu, składającym się z czterech płytek, co jeszcze bardziej przyspiesza montaż.

Cegła szara: co wybrać – kształt klasyczny czy podłużny?

Wśród szarych cegiełek mamy do wyboru kolory jednolite: szary i grafitowy oraz niejednolite: szary z beżowymi/brązowymi przetarciami. Ale to nie wszystko, możemy zdecydować się na klasyczną formę cegły, jak w przypadku płytki Boston (wersja z gotową szarą fugą) lub cienkie podłużne cegiełki (złączone w panel), jak płytki Metro z gotową fugą. 

Metro, czyli podłużna wariacja cegły

Płytki Metro z gotową fugą o szarej barwie z brązowymi przetarciami doskonale pasują do salonów typu open space. Świetnie podkreślają strefy pomieszczenia: kuchenną i wypoczynkową. Nietypowy kształt wniesie do pomieszczenia trochę świeżości, a dekoracyjny charakter płytek świetnie zminimalizuje ilość ozdób we wnętrzu. Metro to doskonała statement wall, czyli ściana z efektem WOW. 


Płytki cegłopodobne Metro 2 – Grey z gotową fugą 

Boston – klasyczny kształt i klasyczna szarość

Płytki cegłopodobne Boston nawiązują do ponadczasowego kształtu cegły. Jak w przypadku Parmy, fuga płytek Boston jest w tym samym kolorze, co lico płytki, dzięki czemu ściana jest spójna i jednolita. Świetnie sprawdza się w salonach o stonowanym wystroju, w których stanowi mocniejszy akcent kolorystyczny. Bywa stosowana w stylu scandi, dla przełamania wszechobecnej bieli. 

Płytki cegłopodobne Boston 1 – Grey z gotową fugą