Biała cegła we wnętrzach. 3 pomysły na modne aranżacje

Biała cegła to bardzo popularny element dekoracyjny w dobrych wnętrzach. Od dwóch dekad szturmem zdobywa kolejne mieszkania. Jest na tyle uniwersalna, że inspiruje szereg projektów najlepszych projektantów. I staje się marzeniem niejednego z nas. Jak aranżować cegłę, żeby zachwycała? Podpowiedzi znajdziecie poniżej.

Może się wydawać, że jak biała cegła, to tylko w stylu scandi. Nic bardziej mylnego. Oczywiście białe płytki cegłopodobne są doskonałą i klasyczną bazą stylu skandynawskiego, ale nie oznacza to, że ich zastosowanie ogranicza się tylko do aranżacji inspirowanych wnętrzami północnej Europy. Zobaczcie, jak jeszcze można wykorzystać białą cegłę.

Płytki cegłopodobne Parma 1

Na surowo

Minimalistycznie czy industrialnie? Oba style kochają biel i ograniczoną liczbę ozdób, dlatego cegła doskonale prezentuje się jako główna dekoracja w salonie lub sypialni. We wnętrzu typu open space sprawdzi się w części relaksacyjnej lub na całej powierzchni największej ściany, dzięki czemu zachowa spójność stref. W przypadku zastosowania szklanych ścianek działowych otrzymamy efekt nowoczesnego wnętrza.

Dodatkowo biała cegła świetnie wygląda w połączeniu z betonem lub płytami architektonicznymi powszechnymi w aranżacjach industrialnych. Pofabryczne lampy oraz odsłonięte instalacje elektryczne na tle cegiełki wyglądają bardzo efektownie. Często są to inspiracje wprost z największych miast wschodniego wybrzeża USA. W wyżej wymienioną estetykę doskonale wpisuje się płytka cegłopodobna Loft o zaokrąglonych krawędziach. Co ważne, o tym jak będzie się ostatecznie prezentować, decyduje wybrany przez nas kolor fugi. Płytki Loft sprawdzą się m.in. na ścianie za telewizorem, na odpowiednio przygotowanej ściance działowej, za łóżkiem, jako wykończenie baru lub wyspy kuchennej w aneksie. Aranżację można uzupełnić metalowymi, miedzianymi i szklanymi ozdobami.

Płytki cegłopodobne Loft 1

Po ciemnej stronie mocy

Styl scandi cyklicznie przechodzi pewnego rodzaju transformacje. Wprowadza się ciemniejsze barwy mebli, czasem ścian, a przede wszystkim dodatków. Wszystko po to, żeby osiągnąć nostalgiczny nastrój. Inspiracją może być Nordic Noir wywodzący się ze skandynawskiej literatury i filmografii. Jo Nesbo, Stieg Larson oraz Henning Mankell tworzą nie tylko fascynujących bohaterów, ale także scenografie, które bywają mroczne jak serca złoczyńców. W Nordic Noir królują monochromatyczne meble, nadszarpnięte zębem czasu metalowe szafki (np. na dokumenty lub ubrania), geometryczne wzory oraz ciemnoszare i czarne ściany. 

W takiej stylistyce białe płytki cegłopodobne Parma lub Metro, wyklejone przy sąsiadującej czarnej ścianie, rozjaśnią nieco wnętrze, dzięki czemu nie będzie się ono wydawało zbyt ponure. Natomiast w rogu pomieszczenia może stanąć wygodna szara kanapa, która będzie świetnie kontrastować z ceglaną ścianą. Warto zwrócić uwagę także na nurt Dark Nordic, który wprowadza do pomieszczeń takie kolory jak butelkowa zieleń, granat, bordo czy też kobalt. Zachowuje przy tym estetykę scandi, łącząc się z prostymi meblami oraz minimalistycznymi ozdobami.

Płytki cegłopodobne Metro 1

Vintage czy nie vintage?

Jak vintage to tylko czerwona cegła? Otóż nie. Style ewoluują, odpowiadają naszym potrzebom, dostosowują się do warunków i możliwości naszych wnętrz. Jeżeli pomieszczenia utrzymane są w jasnej tonacji, są zbyt małe lub gdy czerwona cegła nie wpisuje się w estetyczne normy mieszkańców, z powodzeniem można ją zastąpić bielonymi płytkami cegłopodobnymi Country 680. To świetne rozwiązanie nawiązujące do tak popularnej w stylu vintage czerwonej cegły. Lekkie przebicia czerwieni dodają płytce charakteru i przywodzą na myśl starą ceglaną ścianę pomalowaną białą farbą.

To idealna baza dla mariażu mebli i dodatków z różnych epok, które można nabyć na pchlich targach, na przecenach w sklepach online lub znaleźć u babci na strychu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaangażować się w projekt DIY (zrób to sam) i postarzyć dotychczasowe meble, np. za pomocą odpowiednio dobranej okleiny i repliki uchwytów mebli z wymarzonego okresu. Staromodny charakter vintage jest ikoną ponadczasowego piękna. Nigdy nie wychodzi z mody.

Płytki cegłopodobne Country 680