6 pomysłów na kamień dekoracyjny w korytarzu

Korytarz to pomieszczenie, które jest kluczem do oceny całego mieszkania. Dosłownie, bo tutaj wszystko się zaczyna. Pierwsze wrażenie po przekroczeniu drzwi mieszkania powinno więc być pozytywne.

Korytarze służą nam intensywnie każdego dnia, podobnie jak salon, łazienka, kuchnia czy sypialnia (w tych pomieszczeniach czasowo przebywamy dłużej, ale to przez korytarz przechodzimy dziesiątki razy). Podpowiadamy, jak stworzyć korytarz/przedpokój, który oczaruje nas i naszych gości. Przedstawiamy 6 pomysłów na wykorzystanie pięknych kamieni dekoracyjnych.

Klasyczna, ciepła elegancja

Klasyczny wygląd kamienia to wybór dla osób, które lubią ciepłe, przytulne przestrzenie i ponadczasowość. Kamienie dekoracyjne, wykonane z gipsu i betonu świetnie oddają naturalne pierwowzory, a ich wygląd nie nudzi się niezależnie od panujących we wnętrzarstwie trendów.

Decydując się ponadto na naturalne, jasne odcienie, mamy pewność, że korytarz będzie dobrze doświetlony.

Kamień dekoracyjny Creta to wierne odwzorowanie fragmentów ręcznie łupanego piaskowca. Ma niezwykłą, geometryczną strukturę i ręcznie wykonane przebarwienia. Jasny, piaskowy kolor powoduje, że kamień rozświetli korytarz lub przedpokój. Jeśli stolarka drzwiowa i inne meble mają ciemne barwy, zestawienie ich z płytką Creta wprowadzi do wnętrz klimat japoński, kolonialny lub śródziemnomorski.


Płytka Creta Stegu w przedpokoju. W kontraście do ciemnych drzwi pomaga doświetlić pomieszczenie

Podobny efekt uzyskamy w korytarzu ozdobionym płytką Nancy, która niesie ze sobą liczne niuanse – zamierzone „pęknięcia” struktury nawiązują do nadmorskich klifów, które przez lata były żłobione przez wiatr i wodę.


Fot. Kamień dekoracyjny Nancy w kolorze piaskowca jest bardzo wyrazisty  

Miłośnicy tradycyjnych wnętrz często wybierają płytkę Stegu Venezia 1 o strukturze kamienia uformowanego w wąskie pręgi. Dominuje w niej bielona żółć, urozmaicona beżowymi i ciemnobrązowymi akcentami. Venezia komponuje się z każdym kolorem mebli, podłóg i dodatków, niemniej jej tradycyjny, południowy charakter nie sprzyja minimalizmowi.

Ciepłe, południowe przywitanie. Jasny kamień dekoracyjny Venezia z charakterystycznymi akcentami w odcieniach beżu i brązu

Elegancja i nowoczesność

Jeśli zależy nam na nowoczesnej elegancji możemy postawić na kamień dekoracyjny w kolorze grafitowym – Grenada 5. Piękną strukturę i grafitowy kolor ściany zalecamy kontrastować z jaśniejszą podłogą. Do wyboru mamy szare kafle, wylewki, deski drewniane lub panele (winylowe i laminowane) w naturalnych odcieniach drewna. Szarość oraz grafit, lubią też kontrasty w postaci ciemnozielonych roślin i drewnianych ozdób.


Kamień dekoracyjny Stegu Grenada 5 dobrze komponuje się z jasną podłogą i soczystą zielenią

Innym wyborem do korytarza eleganckiego i nowoczesnego jest płytka Palermo 2 – graphite, która ma podobny do Grenady kolor, jednak inną strukturę kamienia – poszczególne elementy składające się na płytkę są zdecydowanie cieńsze i dłuższe, a cała ściana wydaje się być spokojniejsza i ujednolicona.


Kamień dekoracyjny Palermo 2 w korytarzu prowadzącym na piętro domu

Uniwersalna cegła

Wielu projektantów stosujących w swojej pracy kamień dekoracyjny wybiera też płytki cegłopodobne. Powodów jest przynajmniej kilka: duży wybór wzorów oddających charakter prawdziwych cegieł, ogromna paleta kolorów, przystępna cena, ponadczasowość, łatwość montażu. Słowem cegiełki sprostają każdym pomysłom designerów oraz oczekiwaniom klientów. Najpopularniejsze na rynku modele Stegu to m.in. biała Parma z gotową fugą, czerwone Monsanto z gotowa szarą fugą oraz płytki bezfugowe, takie jak Rustik, Country, Cambridge i biały Loft.

Płytka Loft 1 w kolorze białym jest uniwersalnym wyborem. Ma lekko zaokrąglone brzegi, co nadaje jej spatynowanego charakteru. Pasuje zarówno do minimalistycznych jak i tradycyjnych, a  nawet sielskich wnętrz. Korytarze czy też klatki schodowe zamienia w prawdziwie piękne i designerskie przestrzenie. Jeśli schody, jak również dodatki będą bazować na drewnie, uzyskamy przestrzeń rustykalną lub skandynawską. Przy zastosowaniu innych materiałów, np. płytek ceramicznych lub popularnego dziś w przypadku schodów metalu, korytarz zyska na nowoczesności. Każdy wybór gwarantuje, że pomieszczenie będzie nie tylko efektownym traktem komunikacyjnym, ale też wizytówką domu.


Płytka Loft 1 to bardzo dobry wybór na klatkę schodową