Wykończenie elewacji domu ma służyć nie tylko estetyce, chociaż właśnie pod kątem estetycznym jest najczęściej odbierana i oceniana. I głównie pod tym kątem dobiera się sposób jej wykończenia. Najpopularniejszy – tynkowanie – nie ogranicza zastosowania także innych sposobów, na przykład podczas remontu bądź odnawiania, a także wtedy, kiedy dom jest nowy i po jego otynkowaniu doszliśmy do wniosku, że elewacja stała się nudna, nie akcentuje ważnych jej elementów architektonicznych. W takich sytuacjach zawsze można sięgnąć po płytki ścienne lub kamień elewacyjny. Ich wspólnymi cechami jest łatwość układania na elewacji, idealne dopasowanie elementów z wybranej kolekcji, trwałość, a także przygotowany przez producenta zestaw materiałów niezbędnych do montażu i konserwacji.
Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt estetyczny – kamień ozdobny i płytki elewacyjne odpowiednio dobrane do stylu domu oraz miejsca jego posadowienia dobrze wyglądają na elewacji, bo zarówno cegła jak i kamień to naturalne materiały elewacyjne, znane od lat i chętnie w tej roli wykorzystywane.
Cokół lub ściany piwniczne to ważne elementy domu, które zwykle podkreślamy inaczej niż pozostałe płaszczyzny elewacji. Muszą być dobrze zabezpieczone przed wodą i uszkodzeniami mechanicznymi dlatego materiały użyte w tym miejscu powinny cechować się trwałością i odpornością na wilgoć. W tym miejscu warto położyć kamień elewacyjny, na przykład Ivory, Rusty lub Nero – zależnie od preferencji estetycznych i sposobu wykończenia elewacji. Nic bowiem tak dobrze nie rozumie natury, która działa na te partie domu, jak naturalne kamienie. Nic także nie oprze się jej lepiej. Rusty i Nero to płytki utrzymane w stonowanej, ciepłej (Rusty) i ciemnej (Nero) kolorystyce. Doskonale sprawdzą się, gdy zagrożeniem dla cokołu jest na przykład ochlapująca go woda – jej śladów nie będzie widać. Zarówno kształt płytek jak i ich kolor sprawią, że wyłożone nimi niskie partie domu, zostaną odczytane jako solidne posadowienie domu. Inwestorów nie powinna też odstraszać ciepła, jasna barwa płytek Ivory – jako naturalny materiał mają wszystkie zalety kamienia, a jasna tonacja, w jakiej są utrzymane do dodatkowy atut, na przykład w domach stojących w terenie, na którym naturalnie występują piaskowce, wapienie. Dobrze łączą się także z drewnianą oblicówką – dzięki pastelowym odcieniom rudego koloru.
Strefa wejścia. Dbamy o nią szczególnie, ponieważ jest wizytówką domu i gospodarzy oraz poza cokołem najbardziej narażonym na uszkodzenia i zabrudzenia elementem elewacji. Jej piękno, funkcjonalność i trwałość można osiągnąć wykładając okolice drzwi wejściowych, ganku, podcieni okładziną z kamieni dekoracyjnych albo płytek cegłopodobnych. Trwałe, ładne, estetyczne i łatwe w układaniu są kamienie elewacyjne Amsterdam, California, Calabria, Grenada, Madera, Nepal, Palermo, Roma i Timber doskonale sprawdzą się w tym miejscu.
Zależnie od estetyki, w jakiej utrzymany jest dom, będą podkreślać jego rustykalność (Calabria, Roma) albo nowoczesność – Amsterdam, Nepal. Z kolei California i Grenada nawiązujące do płaskich ułożonych poziomo bloków skalnych swoją ciepłą barwą w odcieniach ecru i beżu – rozjaśnią ciemniejszą kolorystykę elewacji i optycznie ocieplą strefę wejścia.
Timber – w miodowym odcieniu będzie doskonale współgrał z drewnianymi elementami wykończenia – na przykład słupami podtrzymującymi daszek nad wejściem, konstrukcją ganku. Sprawdzi się też w towarzystwie elementów ze stali hartowanej (na przykład balustrady schodów).
Strefa wypoczynkowa. Współcześnie trudno wyobrazić sobie dom bez tarasu. Nasz zachwyt nad tą powierzchnią idzie tak daleko, że coraz częściej lokujemy go przy kuchni, przestaje być nieodłącznym elementem przynależnym do salonu. Gdy chcemy się delektować poranną kawą, śniadaniem na łonie przyrody, wieczorną pogawędką z przyjaciółmi przy kieliszku wina – z kuchni na taras jest bliżej. Dbamy o tę strefę, nierzadko aranżując ją w „pokojowy” sposób. Ściana domu, do której przylega taras, to świetne miejsce na okładzinę z kamienia elewacyjnego lub płytek cegłopodobnych (np. Boston).
Śródziemnomorskie klimaty można wyczarować, okładając ją płytkami kamiennymi przywołującymi atmosferę i krajobrazy ciepłych krajów. Sprawdzą się tak płytki Grenada, California, Madera. Ciepła tonacja, wyrazista faktura, przyjemne w odbiorze jasne kolory wprowadzą wakacyjny nastrój. Wieczorem – ocieplą otoczenie tarasu, bo kamień odda ciepło nagromadzone w ciągu dnia.
Strefa gospodarcza. Często przy jednej ze ścian domu, z boku lub od strony ogrodu, lokujemy elementy małej architektury – drewutnie, składziki, ogrodowe skrzynie z pnączami. Nawet jeśli są zlokalizowane w pewnym oddaleniu od ściany domu – elewacja wymaga osłonięcia, które będzie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można wybrać kamień elewacyjny lub płytki cegłopodobne – zależnie od upodobań. Dobrym towarzystwem dla drewutni będą na przykład kamienne okładziny: Calabria i Roma wyglądem przypominające włoski piaskowiec, ale jakże bliski także naszym klimatom, a także cegłopodobne płytki Country i Rustik.
Z kolei kamienie elewacyjne Palermo, Amsterdam, Nepal – dzięki ciemniejszej kolorystyce uwolnią nas od częstego czyszczenia elewacji. Podobnie jak cegłopodobne płytki Boston w kolorze grafitowym. Ich zaletą jest także gotowa fuga, dzięki którym powstaje na elewacji imitacja ceglanej ściany, a sposób układania jest znacznie łatwiejszy niż zwykłej cegły z fuga. Doskonale nadają się także do obłożenia bryły garażu – skontrastowane z jasną bramą wyraźnie zaznaczą gospodarczy charakter tej części domu.
Słupy podtrzymujące dach nad wejściem i tarasem, pas elewacji wyznaczający strefę okapową, przestrzeń między oknami to doskonale miejsca do wykończenia kamieniem elewacyjnym lub płytkami cegłopodobnymi. Dzięki temu zostaną zaakcentowane, uwypuklone, podkreślone, a przy zastosowaniu okładzin także na większym fragmentach elewacji domu lub garażu będą akcentem łączących różne elementy domu. Dodadzą mu charakteru i stylu.
Zarówno płytki cegłopodobne jak i kamienie dekoracyjne to elementy wyraziste i wymagające. Zastosowane skromnie na elewacji staną się ważnym akcentem. Za ich pomocą można budować lub podkreślać styl, nawiązywać do tradycyjnych elementów architektonicznych i budowlanych, które dom udekorują, a nie przytłoczą. Chyba że zależy nam na mocnych odniesieniach – nawiązaniu charakterem wykończenia domu do konkretnych tradycji budowlanych. Wtedy warto rozważyć zastosowanie na całej elewacji płytek Amsterdam, Boston, Nepal i Timber. Trzy pierwsze przeniosą nas w świat solidnego budowania domów z cegieł, skał i kamieni. Timber – do świata drewnianych budynków, wznoszonych dawniej przez osadników.