Kącik telewizyjny czy też kącik rozrywki to ważny element wystroju salonu. Dokładniej mówiąc, ściana za telewizorem to obecnie jedno z największych wyzwań aranżacyjnych. Nie dlatego, że jest trudna do wykonania czy też wykończenia, ale dlatego, że musi być perfekcyjna – to centrum salonu, które przyciąga wzrok.
Kamień dekoracyjny Timber 1 – Wood
Ściana telewizyjna jako najbardziej wyrazista dekoracja salonu, tzw. statement wall, jest typowa szczególnie dla mieszkań w blokach, choć od jakiegoś czasu jest równie mocno popularna w domach. Do tego stopnia, że kominek, który był tradycyjnym, centralnym punktem salonu, wokół którego tworzona była aranżacja, zszedł na drugi plan.
Na co zwrócić uwagę?
Równie ważne, obok aranżacji ściany, są telewizor, meble pod TV i sofa lub narożnik.
Pierwszy krok przy planowaniu wystroju salonu z kącikiem TV to wybór modelu telewizora – wiszącego, stojącego, dużego, małego. Wokół tego obudowujemy całą resztę aranżacji – dobieramy materiały wykończeniowe np. płytki cegłopodobne, płytki architektoniczne, panele drewniane lub kamień dekoracyjny oraz meble wypoczynkowe, meble RTV i dodatki.
Co z tą ścianą? Jaki kamień wybrać?
Aranżacja ściany za telewizorem musi być spójna z estetyką wnętrza, jednak powinna się wyróżniać jako centralny punkt salonu. Najważniejszy jest wybór kamienia dekoracyjnego, który nada wnętrzu pożądanego charakteru.
- W przestrzennym salonie w stylu nowoczesnym sprawdzi się kamień o wyrazistej fakturze np. Sierra 3 zamontowany na całej powierzchni ściany. Telewizor najlepiej powiesić na ścianie. Do tego wystarczy niewielka szafka RTV i stolik kawowy dla dekoracji, duża sofa lub narożnik i salon gotowy.
Kamień dekoracyjny Sierra 3
- W stylu minimalistycznym warto postawić na kamień Palermo o subtelnej fakturze i ciemniejszej, szarej barwie, która doda wnętrzu charakteru. Miłośnicy bieli mogą zdecydować się na kamień Palermo także w tym odcieniu.
W stylu rustykalnym najważniejsze są naturalne akcenty. Ściana z kamienia dekoracyjnego Timber o wzorze ciosanej deski będzie idealna. Dla lepszego efektu warto ułożyć Timber w jodełkę. Do takiej kompozycji świetnie pasuje biała, lekko postarzana szafka RTV, żywe rośliny i bibeloty według indywidualnych upodobań.
Kamień dekoracyjny Timber 1 – Wood
- W stylu scandi sprawdzą się delikatne kamienie Creta o kremowym odcieniu. Do tego wystarczy dobrać szarą sofę, drewniane ozdoby, geometryczne lampy i białe dodatki, np. wazony czy też figurki. Oprócz kamieni i drewna scandi kocha cegłę, dlatego można się zdecydować na klasyczną cegiełkę Parma 1 – White.
Kamień na całej ścianie za TV czy na jej fragmencie?
W przypadku telewizora wiszącego wybór szafki RTV nie jest konieczny, co oznacza, że cała kompozycja kręci się wokół ściany. Wówczas najlepiej zamontować kamień na całej jej powierzchni. Brak mebli pozwala na wybór dużych, niestandardowych płytek ozdobnych. Polecamy kamień Nanga, tworzący przepiękny, skalny wzór na ścianie. Zobaczcie sami.
Kamień dekoracyjny Nanga 1 – Beige
Rama wokół telewizora
Oprawa wokół telewizora może przybierać różne formy, np. meblościanki, wiszących półek, ramek ze zdjęciami lub ram z obrazami czy też plakatami filmowymi. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest montaż kamienia dekoracyjnego bezpośrednio za telewizorem w formie prostokąta, kwadratu lub paska od sufitu do podłogi. Pozwala to połączyć różne elementy w estetyczną całość. Warto wybrać kamień o delikatnej fakturze i stonowanej kolorystyce – np. Sydney 2 – Beige.
Telewizor obok kominka
Doskonała opcją jest umieszczenie telewizora oraz kominka na jednej ścianie. W ten sposób można się cieszyć ciepłą atmosferą podczas wieczornego seansu filmowego. Co więcej, uzyskuje się dwie połacie świetlne, co wyróżnia taką ścianę pośród innych, typowych ścian telewizyjnych. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w obszernym salonie, ale może też być stosowane na mniejszym metrażu. Wówczas kamień najlepiej zamontować na całej ścianie, jako element łaczący aranżację TV i kominka w całość – tak jak na poniższym zdjęciu salonu z płytką Sierra 3.
Kamień dekoracyjny Sierra 3