Poznaj 3 cechy kamienia naturalnego, którym się nie oprzesz.

IVORY (1)Panele z kamienia naturalnego stały się w ostatnich latach modnym elementem wykończenia wnętrz. Wzrost popularności kamienia naturalnego spowodował, że koszt wyłożenia ściany panelami ozdobnymi stał się porównywalny do kosztów wykończenia powierzchni płytkami ceramicznymi czy gresowymi.

Płytki z kamienia naturalnego dostępne są w różnych formatach i kolorach. Różnią się między sobą również stylem wykończenia (płomieniowanym, szlifowanym, szczotkowanym). Kamień ozdobny występuje najczęściej pod postacią płytek kwarcytowych i łupków. Jedne i drugie urzekają walorami estetycznymi. Dodają wnętrzu elegancji, a zewnętrzną elewację wyróżniają na tle popularnych otynkowanych ścian. Łupki to grupa kamieni naturalnych wykazujących cechę łupkowatości. Charakterystyczna tekstura łupków osadowych bierze się z pierwotnego uwarstwienia sedymentacyjnego lub wtórnego złupkowacenia. W budowie kamienia zwykle przeważa jeden składnik, który nadaje mu charakterystyczne cechy.
Płytki kwarcowe zawdzięczają swoją nazwę (ze słowiańskiego kwardy = twardy) wyjątkowej twardości. Kwarc jest najpospolitszym minerałem w skorupie ziemskiej. Jest składnikiem wielu skał magmowych przesyconych krzemionką (granitów, granodiorytów, pegmatytów), osadowych (piasków, żwirów, piaskowców, zlepieńców) i metamorficznych (gnejsów, łupków łyszczykowych, kwarcytów).Piękno kamieni naturalnych widać gołym okiem. Stanowią one część naturalnego krajobrazu, więc ich obecność w naszym domu jest świetnym sposobem na zachowanie równowagi w designie. Oprócz zachwytu nad wizualną stroną kamienia, warto poznać jego praktyczne zalety.

Oto 3 najważniejsze z nich:

1. Niepowtarzalny i ponadczasowy
Złoża kamieni naturalnych są bardzo bogate kolorystycznie. Pojedyncze panele kamieni ozdobnych mogą przybrać odcienie mleczne (Bianco), karmelowe (Ivory), metaliczne (Grey) czy grafitowe (Nero). Zróżnicowana powierzchnia kamieni naturalnych pozwala na komponowanie niepowtarzalnych tekstur.
Żaden materiał nie oddaje piękna i siły przyrody lepiej niż kamień naturalny. Ze względu na ponadczasowy wygląd komponuje się z aranżacjami modernistycznymi, klasycznymi czy rustykalnymi. Nie ma znaczenia, w jakim stylu urządzisz swoje wnętrze – kamień doda mu naturalnej elegancji bez nadmiernego przepychu.

 

NERO IVORY (7) IVORY (6) GREY (5)

2. Wszechstronny
Kwarcyty nie bez przyczyny stosuje się zamiennie z granitem. Można je stosować zarówno we wnętrzach narażonych na działanie wilgoci (łazienka), jak i podwyższonych temperatur (kominek, kuchnia). Kamienie naturalne znakomicie przewodzą ciepło. Zdolność kumulowania ciepła i jego stopniowego, długofalowego oddania powodują, że kamień naturalny staje się materiałem wpływającym na energooszczędność naszego mieszkania. Dostępne na rynku płytki z kamienia naturalnego (kwarcytowe) są idealnym rozwiązaniem na zabudowę kominka. Ściana będzie utrzymywać ciepło i stopniowo oddawać je otoczeniu długo po zgaszeniu kominka.

Rusty (1)IVORY Rusty (9)

3. Odporny i wytrzymały
Kamień naturalny odporny jest na działanie sił natury. Panele z kamienia naturalnego to solidny materiał wykończeniowy, który posłuży nam latami. Kamień ozdobny sprawdzi się jako łupek elewacyjny, okładzina na ogrodzenie czy ozdobne panele małej architektury ogrodowej. Nie bez przyczyny płytki kwarcytowe są coraz częstszą alternatywą dla płytek granitowych. Są tak samo odporne na mróz i zmiany pogodowe jak granit, przy równocześnie mniejszej wadze. Na wewnętrznych ścianach panele ozdobne zaskakują wytrzymałością na ścieranie i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Możemy być pewni, że w miejscach takich jak narożniki nie będzie się kruszyć ani zanieczyszczać podłogi.

Rusty (11) ss