Kamień na ścianę – w poszukiwaniu idealnego elementu dekoracyjnego

Wykończenie ściany wewnętrznej czy fasady budynku, pomimo nieograniczonych niemal możliwości aranżacyjnych, przysparza dość często sporo kłopotów. Wynikają one zazwyczaj z dużej ilości wariantów wykończenia, począwszy od farb, poprzez tapety oraz tynki dekoracyjne. Uniwersalnym, a zarazem wizualnie efektownym sposobem dekoracji jest zastosowanie kamienia na ścianę wewnętrzną lub elewację.

Kamień na ścianę to pojęcie bardzo ogólne, które może oznaczać zarówno materiał naturalny taki jak: kwarcyt, piaskowiec, gnejs czy wapień, ale także okładziny kamieniopodobne. Te drugie idealnie imitują wygląd kamienia naturalnego, są trwałe, a co najważniejsze ze względu na niedużą wagę i format, są bardzo proste w montażu. Ułożenie kamienia dekoracyjnego nie wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego można z powodzeniem wykonać je samodzielnie.

Kamień na ścianę w salonie, przedpokoju czy elewację należy wybierać mając na uwadze najbliższe otoczenie. We wnętrzach kamień dekoracyjny stanowi tło dla mebli. Powinien z nimi współgrać tworząc jedną harmonijną, gustowną całość. Kamień na ścianę zewnętrzną budynku warto dopasować do zaaranżowanego krajobrazu wokół domu. Zadbany ogród, solidne ogrodzenie będą bez wątpienia eleganckim dopełnieniem kamiennej elewacji.

Kamień dekoracyjny we wnętrzu

Kamień na ścianach we wnętrzu potrafi dokonać całkowitej metamorfozy pomieszczenia. Nadaje mu styl i unikalny charakter. Jeśli pragniemy przełamać chłód minimalistycznego wnętrza, warto wybrać okładzinę, która je skutecznie ociepli. Inspirowana krajobrazem wysokogórskim – płytka Nanga zastosowana na fragmencie ściany, ze względu na swoją kolorystykę zmieni surowe wnętrze w dużo bardziej przytulne. Z kolei wyrazista faktura i przebarwienia płytki Venezia, ożywią pomieszczenie stanowiąc wyrazisty element dekoracyjny. Dla kontrastu, stonowane barwienie i faktura okładziny Cairo sprawią, że sprawdzi się ona w każdym wnętrzu zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Kamień elewacyjny

Fasadę budynku w odróżnieniu do ścian wewnętrznych zmienia się znacznie rzadziej, dlatego tak ważne jest, aby jej wygląd był dobrze przemyślany, a wybrany materiał służył na lata. Betonowe kamienie na ścianę charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Okładziną, która bez wątpienia odmieni każdą bryłę architektoniczną jest Nepal – głęboko rzeźbiony kamień elewacyjny. Również płytka Grenada o znaczniej bardziej zdecydowanej kolorystyce i strukturze ozdobi fasadę i tym samym będzie elegancką wizytówką domu. Jeśli planujemy odejść od tradycyjnego charakteru elewacji na rzecz bardziej nowoczesnej, płytka betonowa Palermo w odcieniu grafitowym, o drobnej fakturze kamienia będzie dobrym rozwiązaniem.


Należy pamiętać, że płytki elewacyjne, ze względu na ich uniwersalny charakter, można ułożyć również na ścianach wewnętrznych.
Bez względu jaki wybierzemy kamień na ścianę wewnętrzną czy elewację, należy pamiętać o kilku podstawowych wskazówkach wykonawczych. Przed rozpoczęciem montażu wysuszoną i oczyszczoną ścianę należy zaimpregnować odpowiednim środkiem (np. Grunt Stegu), a następnie wyznaczyć poziom. Tak przygotowaną ścianę należy zostawić na 24 godziny. Po jej wyschnięciu można przystąpić do klejenia płytek. Jeśli mamy do czynienia ze ścianą z narożem, wówczas należy rozpocząć pracę od jego wyklejenia. Należy pamiętać, aby płytki dobierać z różnych kartonów dzięki czemu powierzchnia okładziny uzyska ciekawą strukturę. Płytki kleimy przy zastosowaniu odpowiedniego kleju (np. kleju Elastik Stegu), a po 14 dniach impregnujemy (np. Żywym kolorem do kamienia Stegu).